Szef rządu z wizytą w powiecie raciborskim

Autor: Śląski UW 2020-06-25 08:27:53

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził dziś teren zbiornika Racibórz Dolny oraz Kuźnię Raciborską. Prezesowi Rady Ministrów towarzyszył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Podczas wizyty w Raciborzu premier Mateusz Morawiecki wspomniał powódź, która miała miejsce w Polsce w 1997 roku. – Widziałem te ludzkie dramaty, kiedy ludzie tracili zdrowie, kiedy tracili życie, kiedy tracili cały swój majątek (…) To była rzeczywiście wielka powódź, która spowodowała ogromny dramat na wielkich połaciach naszego kraju – mówił szef rządu. – Przeznaczyliśmy ogromne środki na budowę tego zbiornika tutaj pod Raciborzem i dzięki temu zbiornikowi moglibyśmy ocalić Wrocław, Opole, Kędzierzyn, całą Opolszczyznę, Dolny Śląsk przed taką powodzią, jaka była w ’97 r. Czyli skala, wielkość tego zbiornika, te 185 mln m3, pomogłoby ocalić przed tamtą powodzią. Dzisiaj ten zbiornik w Raciborzu chroni przed taką wielką wodą – zaznaczył Premier. Jak podają Wody Polskie, wybudowany zbiornik zapewnia ochronę 2,5 mln mieszkańców z województw śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego. – Dzisiaj tak naprawdę z bardzo dużym spokojem można patrzeć na sytuację na Odrze – mówił z kolei w Raciborzu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który ocenia, że zbiornik jest jedną z najważniejszych inwestycji w ostatnich latach w naszym województwie.

Głównym zadaniem zbiornika Racibórz Dolny jest radykalne zmniejszenie zagrożenia powodziowego w dolinie Odry poniżej zbiornika poprzez zapewnienie retencji powodziowej. To znacznie zredukuje przepływ poniżej zbiornika oraz opóźni czas dotarcia kulminacji fali powodziowej do ujścia Nysy Kłodzkiej, a tym samym zmniejszy ryzyko nałożenia się na siebie obu fal. Łączny koszt inwestycji to ok. 2 mld zł.

Po zakończeniu wizyty na terenie zbiornika Racibórz Dolny premier Mateusz Morawiecki wraz z wojewodą udał się do Kuźni Raciborskiej. Tam dokonał oględzin drogi, która została wyremontowana dzięki środkom pochodzącym z Funduszu Dróg Samorządowych, a następnie spotkał się ze strażakami z OSP Turze. – Ten zbiornik w Raciborzu to wielka inwestycja. W Kuźni Raciborskiej są innego typu inwestycje. Dokonaliśmy tutaj inwestycji gazowej, a także remontu szkoły. To są ważne dla powiatów inwestycje – mówił szef rządu. Jak zaznaczył, ważne inwestycje w powiatach, jak budowa drogi, przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u