Obchody 44. rocznicy wydarzeń z Czerwca ‘76

Autor: Mazowiecki UW 2020-06-26 07:51:07

W uroczystościach upamiętniających Protesty Robotnicze w Radomiu uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda. Towarzyszył mu Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz. W Warszawie w obchodach w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego wziął udział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

W Radomiu 44. rocznicę Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76 uczczono złożeniem kwiatów przed pomnikiem Czerwca ’76. Późnym popołudniem Prezydent RP Andrzej Duda oraz Wicewojewoda Artur Standowicz wezmą udział w uroczystej mszy świętej „Pamięci Bohaterów Czerwca ’76 i ks. Romana Kotlarza”, która odbędzie się w Katedrze Opieki NMP w Radomiu. 

Wieniec przed pomnikiem upamiętniającym wydarzenia sprzed 44 lat złożyli Prezydent RP Andrzej Duda i Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

Prezydent Andrzej Duda uczcił także pamięć śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej, składając kwiaty przed pomnikiem Pary Prezydenckiej u zbiegu ul. Żeromskiego i Traugutta w Radomiu.

Uroczystości w Ursusie

W Warszawie w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego w uroczystościach upamiętniających 44. rocznicę wydarzeń Czerwca ’76 uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Wojewoda odczytał list od Szefa Rządu i złożył wieniec przed pomnikiem Pomniku Robotników Czerwca 1976 r.

Oddajemy dzisiaj hołd bohaterom walki o wolną Polskę. Nie mamy wątpliwości, że protest robotników Czerwca ’76 to jeden z kamieni milowych naszej drogi do wolności. Strajk w Ursusie, z pamiętną blokadą torów kolejowych, przełamał barierę strachu. Po tych wydarzeniach ruszyła lawina społecznego oporu, której nie dało się już zatrzymać. Z inicjatywy śp. Jana Olszewskiego wystosowano List 14, wkrótce powołano Komitet Obrony Robotników i Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Antykomunistyczna opozycja po raz pierwszy odbierała władzy monopol naprawdę. Ta eksplodowała w sierpniu 1980 roku powstaniem „Solidarności” – napisał w liście Mateusz Morawiecki.

25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia w proteście przeciw planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności wyszło 20-25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według IPN zatrzymano 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat. W związku z udziałem w proteście pracę straciło ok. 900 radomian, przede wszystkim pracowników Zakładów Metalowych. Zaczęły się także represje wobec uczestników protestu i ich rodzin. Wsparcia udzielali im przedstawiciele powstałego we wrześniu Komitetu Obrony Robotników.

Strajki i demonstracje objęły łącznie ok. 80 tys. osób w 90 zakładach pracy na terenie 24 województw. Na Mazowszu, oprócz Radomia,  demonstrowano także w Płocku i Ursusie. Ostatecznie ówczesny rząd wycofał się z planu podwyżek cen żywności.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u