Inwestycje drogą do sukcesu polskiego sportu

Autor: mat prasowe KPRM 2020-06-29 08:24:52

Rząd zabiega o rozwój młodych talentów sportowych. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Książenice pod Grodziskiem Mazowieckim, gdzie przy wsparciu państwa powstał innowacyjny ośrodek treningowy Legii. Pamiętamy także o rozwoju ogólnodostępnej, nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury sportowej. W latach 2016-2019 na ten cel przeznaczyliśmy ok. 2,3 mld zł.

Legia Training Center

Ośrodek treningowy Legii będzie miejscem, w którym rozwijać się będzie jeden z najbardziej innowacyjnych systemów szkolenia w Europie. Ma to być także miejsce tworzenia strategii i rozwiązań dla polskiego sportu powszechnego.

Jestem przekonany, że dzięki takim ośrodkom będziemy mogli tworzyć coraz lepszą infrastrukturę do kształcenia piłkarzy i odnosić zwycięstwa na arenie europejskiej – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. To, co tu widzimy, to najwyższa półka tych osiągnięć kształcenia młodych piłkarzy – dodał.

  • Budowa ośrodka szkoleniowego została dofinansowana przez rząd kwotą 22,8 mln zł.
  • Największy nacisk w ośrodku zostanie położony na szkolenie dzieci i młodzieży uprawiających piłkę nożną – najbardziej masowy sport w Polsce.
  • Ośrodek będzie także zapewniał wsparcie dla innych dyscyplin i pełnił funkcje rozwojowe oraz badawcze dla polskiego sportu. Dodatkowo zapewni część ogólnodostępną, która będzie popularyzowała aktywny i zdrowy tryb życia.

Infrastruktura sportowa w Polsce

Nie ma zdrowego i aktywnego społeczeństwa bez ogólnodostępnej, nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury sportowej. W latach 2016-2019 przeznaczyliśmy na rozwój takiej infrastruktury ok. 2,3 mld zł. Kwota ta pozwoli na budowę, przebudowę lub remont ponad 6 tys. obiektów sportowych w całej Polsce.

W 2020 r. budżet na rozwój infrastruktury sportowej wynosi ponad 516 mln zł.
W latach 2016-2019 w woj. mazowieckim rząd przeznaczył na infrastrukturę sportową 252 mln zł. W ciągu tego okresu udało się wybudować, wyremontować oraz zmodernizować 850 obiektów.

Dofinansowanie klubów sportowych w ramach Programu Klub

Rządowy Program Klub to innowacyjny model bezpośredniego wsparcia małych i średnich klubów sportowych. W tym roku do ok. 4,9 tys. małych i średnich klubów w całej Polsce trafią ponad 54 mln zł.

Kwota dofinansowania w ramach Rządowego Programu Klub to:

  • 10 tys. zł dla klubów jednosekcyjnych,
  • 15 tys. zł dla klubów wielosekcyjnych.

W podstawowym modelu finansowania środki można przeznaczyć na:

  • wynagrodzenie szkoleniowców,
  • organizację obozów sportowych,
  • zakup sprzętu sportowego.

Dodatkowo, w 2020 r. kluby mogą zdecydować o przeznaczeniu wszystkich środków na wsparcie pracy trenerów.

Program budowy zadaszeń boisk piłkarskich

Celem programu jest stworzenie warunków do całorocznego treningu oraz szkolenia piłkarskiego.

W edycji 2020 dofinansowaniem zostało objętych 12 obiektów na łączną kwotę 19 mln zł.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u