Budujemy przyszłość i nowoczesność

Autor: mat prasowe KPRM 2020-07-01 07:52:07

Rząd pomoże samorządom w inwestycjach, które są bliskie ludziom. Premier Mateusz Morawiecki wręczył lubelskim samorządowcom symboliczne czeki z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, którego inicjatorem jest prezydent Andrzej Duda. Pieniądze będzie można wykorzystać np. na remont drogi czy kanalizacji. Przekazane środki będą także wsparciem dla polskich małych i średnich firm, które wykonują inwestycje dla samorządów.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji. Dlatego rząd chce przekazać samorządom środki na realizację dowolnych zadań inwestycyjnych, np. na remonty, wodociągi, szkoły, przedszkola, szpitale, chodniki czy domy pomocy społecznej, a także na inne lokalne działania. 

Jest to szczególne wsparcie dla samorządów w czasie wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. 

Premier odwiedził województwo lubelskie, w tym takie miejscowości jak Łęczna, Lubartów, Łuków, Puławy, Opole Lubelskie, Kraśnik, Janów Lubelski, Bełżyce oraz Świdnik.

 Wychodzenie z kryzysu przez inwestycje lokalne i tworzenie nowych miejsc pracy - to jest potrzebne dla Polski powiatowej i gminnej – podkreślił szef rządu podczas jednego ze spotkań w województwie lubelskim.

6 mld wsparcia dla samorządów

Łączne środki finansowe w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych to 6 mld zł, z czego 5 mld zł trafi do gmin, zaś 1 mld – do powiatów. Maksymalna dotacja dla jednego samorządu w ramach Funduszu to ponad 93 mln zł. Fundusz jest przeznaczony dla wszystkich gmin i powiatów w Polsce. Pieniądze będą przyznawane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek – bez zbędnej biurokracji.

Szef rządu odwiedził 9 powiatów w województwie lubelskim, przekazując symboliczne czeki przedstawicielom władz powiatowych i gminnych na łączną kwotę ponad 190 mln zł.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u