Badania na koronawirusa ruszyły w powiecie tureckim

Autor: Wielkopolski UW / Mateusz Domagała 2020-07-02 08:29:23

Punkt pobrań próbek na COVID-19 ruszył w Malanowie. Podczas konferencji prasowej wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wspólnie z Rafałem Miernikiem z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i dyrekcją sanepidu Jadwigą Kuczmą-Napierałą przedstawili harmonogram działań punktu. Podczas konferencji obecny był również poseł na Sejm Witold Czarnecki. Już w pierwszym dniu wykonano 1160 testów.

Od wtorku 30 czerwca do środy 8 lipca br. potrwają badania na koronawirusa w powiecie tureckim. Badania zostaną podzielone na dwa etapy, w ramach których od 30 czerwca do 3 lipca badani będą pracownicy jednej z lokalnych firm. Z kolei od 6 do 8 lipca do badań będą mogli zgłaszać się mieszkańcy powiatu tureckiego i powiatów ościennych.

- Początkowo okres badań miał być krótszy, jednak wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i przedłużamy funkcjonowanie punktu. Dlatego zapadła decyzja, którą chciałbym dziś zakomunikować, że w powiecie tureckim badania potrwają do 8 lipca. Podczas najbliższych dni zostaną przebadani pracownicy jednej z lokalnych firm. Natomiast od przyszłego poniedziałku do środy osoby z powiatu tureckiego, które mają wątpliwości w kwestii stanu swojego zdrowia, będą miały możliwość przebadania się w punkcie - mówił podczas konferencji wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.  

Mobilne centrum badań zostało podzielone na ścieżkę walk-thru (dla pieszych) oraz dobrze znaną drive-thru (dla kierowców i pasażerów bez konieczności wysiadania z auta). Zostało uruchomione na wniosek wojewody wielkopolskiego. Wymazy na obecność COVID-19 pobierają żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Mobilne centrum wymazowe zlokalizowane jest na parkingu przed zakładem Sun Garden w Malanowie przy ulicy Tureckiej 36. Centrum będzie czynne codziennie od 10:00 do 19:00, a w środę 8 lipca do godz. 14:00.  Testy są bezpłatne. Osoby zainteresowane powinny wcześniej zarejestrować się telefonicznie u pracownika sanepidu pod numerem 61 65 68 075. Na badanie trzeba zarezerwować około 10 minut. Na placu wymazowym wyznaczonych będzie pięć stref: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Pobrane próbki przekazywane są do laboratorium i poddawane badaniom diagnostycznym. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u