OTWARCIE WYSTAWY „TU RODZIŁA SIĘ SOLIDARNOŚĆ”

Autor: Podkarpacki UW 2020-07-04 08:56:24

Wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka wzięła udział w uroczystym otwarciu wystawy „Tu rodziła się Solidarność” , które odbyło się 1 lipca br. na Placu Armii Krajowej w Mielcu. Wydarzenie wpisuje się w obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności”.

Na uroczystości obecni byli  również  poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos, prezes IPN Jarosław Szarek, prezydent Mielca Jacek Wiśniewski, dyrektor rzeszowskiego Oddziału IPN Dariusz  Iwaneczko, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, jak również wielu działaczy i ludzi biorących udział w lipcowym strajku, którzy dzielili się swoimi wspomnieniami i relacjonowali wydarzenia z lipca 1980 r. w Mielcu.

Prezes IPN podkreślił: – Świat pracy wywalczył powstanie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych, który przyjął nazwę „Solidarność”, ta Solidarność narodziła się w Mielcu, dzięki odwadze pracowników WSK PZL Mielec i przyniosła upragnione zwycięstwo”.

– To przed 40 laty o 7.00 rano stanęły pierwsze wydziały w zakładach WSK-PZL Mielec. Uruchomiły w ten sposób lawinę, która spowodowała, że kilkanaście tygodni później Polska była już zupełnie innym krajem – podkreślił. – Po sierpniowych strajkach, porozumieniach w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju, Dąbrowie Górniczej świat pracy wywalczył powstanie niezależnych, samorządnych związków zawodowych – związku, który przyjął nazwę „Solidarność” – dodał.

Podczas uroczystości przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” Roman Jakim odczytał list przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

Wicewojewoda podkarpacki w swoim przemówieniu podkreśliła, że dzisiaj możemy być dumni z postawy tych pracowników, którzy stanęli w obronie  praw człowieka.

Informacja  na stronie IPN: https://rzeszow.ipn.gov.pl/pl8/aktualnosci/101583,Otwarcie-wystawy-Tu-rodzila-sie-Solidarnosc-Mielec-1-lipca-2020.html

© 2018 Super-Polska.pl stat4u