Wsparcie MKiDN dla podlaskich placówek kultury

Autor: Podlaski UW 2020-07-05 09:40:44

 Przez ostatnie 4,5 roku udało nam się zwiększyć budżet Ministerstwa Kultury o 1,5 mld zł. To jest rzecz bez precedensu, tego w historii Polski po '89 roku nie było. Skorzystało na tym również województwo podlaskie - w tym czasie zrealizowaliśmy 600 projektów, programów, wydarzeń o wartości 135 mln zł - mówił w piątek (3.07) wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wizyty w regionie.

Minister Gliński podczas piątkowej wizyty w województwie podlaskim odwiedził m.in. Halę Kultury w Łomży, która powstaje w miejscu dawnej hali targowej. Jej budowa kosztowała ok. 18 mln zł, z czego 10 mln zł to wsparcie z ministerstwa (środki UE i krajowe).

- To jest bardzo duża satysfakcja dla ministra kultury, jak widzi tak dynamicznie rozwijające się projekty. Zastąpienie hali targowej halą kultury to symboliczna rzecz, bo kultura jest podstawą wszelkiego rozwoju. Oczywiście na szczęście budujemy drogi, rozwijamy infrastrukturę, ale właśnie inwestycje kulturalne chyba bardzo dużo mówią o tożsamości kraju i tożsamości naszych społeczeństw lokalnych - ocenił minister.

Oglądał także prace archeologiczne, które są prowadzone na Rynku w Łomży w ramach przebudowy ulic. Zapowiedział, że wspólnie z wiceminister kultury, Generalnym Konserwatorem Zabytków prof. Magdaleną Gawin zadbają o to, by te wykopaliska "były w formie optymalnej wyeksponowane". Konkretne decyzje zostaną podjęte po zakończeniu prac.

Kolejnym przystankiem był Tykocin i zabytkowy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej. To doskonale zachowany barokowy zespół architektoniczny ufundowany przez hetmana Jana Klemensa Branickiego, o wyjątkowych walorach historycznych i artystycznych w polskiej architekturze barokowej. Od 2016 r. MKiDN przekazało na jego remont łącznie prawie 1,5 mln zł.

Podczas wizyty w Białymstoku prof. Gliński odwiedził powstające Muzeum Pamięci Sybiru. Jego budowa otrzymała wsparcie ze środków MKiDN w kwocie 9,5 mln zł w ramach Programu „Rozwój infrastruktury kultury” w latach 2016-2019 oraz prawie 7 mln zł ze środków unijnych.

- To jest muzeum pewnego wyjątkowego zjawiska, także w historii świata, o którym trzeba pamiętać, a jednocześnie jest to zadośćuczynienie dla ofiar tamtych wydarzeń, dla wszystkich, którzy nie wrócili, a także dla Polaków jeszcze tam mieszkających – ocenił minister kultury.

W programie wizyty prof. Glińskiego znalazły się także: Bazylika Mniejsza pw. św. Rocha w Białymstoku - kościół z tytułem Pomnika Historii, współprowadzone przez MKiDN Muzeum Podlaskie oraz Teatr Wierszalin w Supraślu. Wicepremierowi towarzyszyli m.in. minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicewojewoda Tomasz Madras i podlaski wojewódzki konderwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u