Samorządy nie muszą rezygnować z inwestycji

Autor: Wielkopolski UW / Jakub Monterial 2020-07-06 09:06:51

Poznań należy do największych beneficjentów Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w Polsce - podkreśliła dziś wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Wielkopolska na drogę wychodzenia z kryzysu pandemicznego otrzyma około 527 000 000 zł, z czego stolica województwa - 93 500 000 zł, powiat poznański - 20 000 000 zł, a tworzące go osiemnaście gmin - łącznie 54 887 010 zł.

W konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz i wiceministra rozwoju Roberta Nowickiego, wzięli udział parlamentarzyści - senator Margareta Budner oraz posłowie Zbigniew Dolata, Grzegorz Piechowiak, Tomasz Ławniczak i Bartłomiej Wróblewski. Wojewodę wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka reprezentowali wicewojewodowie Aneta Niestrawska i Maciej Bieniek.

Jak wskazała wicepremier Jadwiga Emilewicz, kwiecień - w związku z epidemią - był szczególnie trudnym miesiącem dla budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego. - To właśnie w kwietniu samorządy straciły wpływy podatkowe średnio na poziomie 40 proc. 2020 rok będzie rokiem wyzwań dla polskiej gospodarki i jednostek samorządu terytorialnego. Stąd ten istotny instrument wsparcia, którego inicjatorem był prezydent Andrzej Duda - mówiła o Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Nowy program wsparcia gmin i powiatów to środki przeznaczone na dotacje w wysokości minimum 500 000 zł. W sytuacji, gdy wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do wielkiego rządowego programu to tarcza dla samorządów. Jak zaznaczała wicepremier Jadwiga Emilewicz, fundusz ma sprawić, by samorządy nie rezygnowały z zaplanowanych inwestycji w trudnym roku pandemii koronawirusa. - Mamy nadzieję, że dzięki temu wiele lokalnych firm uzyska zamówienia i te zamówienia trafią na rynek jeszcze w tym sezonie budowlanym - podkreśliła wicepremier.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u