Premier Morawiecki na uroczystościach 100. rocznicy Plebiscytu na Warmii Mazurach

Autor: Warmińsko-Mazurski UW 2020-07-06 09:09:36

W 100. rocznicę plebiscytu odwiedził Warmię, Mazury i Powiśle Premier RP Mateusz Morawiecki. Spotykał się też z mieszkańcami i samorządowcami regionu.

Wizytę w województwie Warmińsko-Mazurskim Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął od lądowania w Szymanach. Pierwszym prrzystankiem było Szczytno. Tu spotkał sie z mieszkancami i samorządowcami z powiatu. Mateusz Morawiecki na szczycieńskim dworcu mówił o programach inwestycyjnych. Premier zapowiedział, że dworzec w Szczytnie po remoncie zastanie oddany do użytku jeszcze w tym roku, i oprócz funkcji transportowych, będzie pełnił funkcje komercyjne, „tworzące centrum społeczne” w tym mieście.

Przypomniał, że ponad 220 mln zł ma trafić do warmińsko-mazurskich samorządów na różnego rodzaju inwestycje lokalne w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych. Premier wskazywał, że Polska potrzebuje małych, średnich i też tych największych inwestycji, wśród których wymienił przekop Mierzei Wiślanej.

Wystąpienie Morawieckiego odbyło się na stacji kolejowej w Szczytnie, gdzie kończy się modernizacja zabytkowego dworca z 1883 r., prowadzona dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych. Prace mają kosztować 16,5 mln zł netto i są dofinansowane z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Zostanie zagospodarowane otoczenie wokół dworca. Znajdzie się tam parking, zatoka autobusowa, stojaki na rowery i strefa Kiss&Ride. Renowacji zostanie poddana również stojąca w pobliżu wieża ciśnień. Na stacji powstały nowe perony w ramach modernizacji odcinka linii kolejowej Szczytno – Pisz – Ełk, realizowanej z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wartość tego projektu to ponad 300 mln zł.

Następnie w Olsztynie złożył kwiaty pod kolumną Orła Białego na Placu Konsulatu Polskiego. Była też okazja do spotkania z mieszkancami, którzy owacyjnie przyjęli Pana Premiera.

Szef rządu przypomniał, że przez lata największymi problemami warmińsko-mazurskiego były bezrobocie i wykluczenie komunikacyjne.– To była zmora warmińsko-mazurskiego w czasach III RP, a zwłaszcza w czasach, gdy pan Rafał Trzaskowski był w rządzie – powiedział premier. Jak dodał, dzięki rządom PiS obie te kwestie uległy zmianie na lepsze. Premier wyliczył, że w regionie przebudowuje się drogę kolejową 219 do Ełku oraz drogi S16, S 7 i częściowo przebiegającą przez województwo S 61.

Następnie szef Rządu odwiedził również Mrągowo, Giżycko, Kętrzyn oraz Braniewo.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u