Wspieramy młodych polskich zawodników

Autor: mat prasowe KPRM 2020-07-08 08:01:46

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Akademię Lecha Poznań we Wronkach. To w takich miejscach młodzi piłkarscy adepci szkolą się pod okiem najlepszych trenerów. Dzięki rządowemu dofinansowaniu we Wronkach powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe. Nie będzie to typowa infrastrukturalna inwestycja sportowa, ale laboratorium sportowe. Szacunkowy koszt budowy obiektu wyniesie ok. 47 mln zł.

Tak jak najlepszy napastnik potrzebuje pomocnika, tak nasza młodzież potrzebuje wsparcia poprzez infrastrukturę sportową – powiedział szef rządu.

 

20 mln zł na  jedno z najlepszych laboratoriów w Europie

W 2020 r. Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Kolejorz” otrzymało blisko 20 mln zł dofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu na budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego. Nie będzie to typowa inwestycja w budowę boiska piłkarskiego czy zadaszenia, a kompleksowe centrum łączące funkcje badawcze, naukowe i rozwojowe.

Jak zaznaczył premier, budując potęgę piłki nożnej, musimy umieć konkurować z najlepszymi. Będziemy mieli tutaj jedno z najlepszych laboratoriów w Europie – kontynuował.

Rozwój piłki nożnej

Dofinansowanie jest elementem rządowej koncepcji dotyczącej rozwoju piłki nożnej w Polsce pn. „Plan dla piłki”. Wpisuje się w nią też tegoroczna pilotażowa edycja Programu budowy zadaszeń boisk piłkarskich, w której 12 obiektów z całej Polski zostało objętych dofinansowaniem na kwotę 19 mln zł. Z tego programu Stowarzyszenie „Kolejorz” otrzymało ponad 1,3 mln zł na instalację powłoki hali pneumatycznej nad boiskiem treningowym z trawą syntetyczną w Popowie.

Inwestycje w infrastrukturę sportową Lecha Poznań były też dofinansowywane w poprzednich latach. W 2017 r. kwotą ponad 900 tys. zł wsparto budowę pneumatycznego zadaszenia boiska piłkarskiego przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu. Natomiast w 2016 r. przeznaczono ponad 1,1 mln zł na modernizację boiska piłkarskiego w Popowie. 

Ponad 2,3 mld zł na rozwój infrastruktury sportowej

Rozwój infrastruktury sportowej jest jednym z priorytetów rządu. W latach 2016-2019 przeznaczono na ten cel blisko 2,3 mld zł. Pozwoli to na budowę, przebudowę lub remont ponad 6 tys. obiektów sportowych w całej Polsce. W 2020 r. budżet Ministerstwa Sportu na rozwój infrastruktury sportowej wynosi ponad 516 mln zł.

Sport powszechny oraz wyczynowy

Działania rządu skierowane są na wspieranie tych inwestycji, które odpowiadają zarówno potrzebom społeczeństwa, jak i zawodników. Kontynuowane są rządowe programy infrastrukturalne takie jak Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej oraz Program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. W 2020 r. nastąpiło wdrożenie nowego pilotażowego Programu budowy zadaszeń boisk piłkarskich, którego celem jest stworzenie warunków do całorocznego treningu oraz szkolenia piłkarskiego.

W tegorocznej edycji Rządowego Program „KLUB” niemal 5 tys. klubów sportowych otrzymało wsparcie z budżetu państwa w łącznej wysokości ponad 54 mln zł.

35 mln zł to największy w historii budżet na upowszechnianie wśród najmłodszych konkretnej dyscypliny sportu – piłki nożnej realizowany w ramach Programu Certyfikacji szkółek piłkarskich. Dzięki niemu wsparcie otrzyma blisko 600 szkółek piłkarskich pracujących z dziećmi i młodzieżą w całej Polsce. To pieniądze, z których skorzysta ponad 57 tys. uczestników oraz ponad 3,7 tys. trenerów w całej Polsce.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u