Wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Autor: Lubelski UW 2020-07-16 08:52:31

W Szczuczkach, w gminie Wojciechów, gdzie 81 lat temu - w czasie II wojny światowej - miał miejsce masowy mord dokonany na mieszkańcach wsi przez Niemców, odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji pomordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych przy Kapliczce – Pomniku Pomordowanych w Szczuczkach. Po jej zakończeniu był uroczysty apel, odegranie hymnu państwowego, odegranie melodii „Cisza” oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Pomordowanych w Szczuczkach.
 
Uczestnicy upamiętnili w ten sposób zasługi i poświecenie mieszkańców Lubelszczyzny, którzy za wierność Ojczyźnie płacili nierzadko najwyższą  cenę – oddanie własnego życia oraz swoich bliskich.
 
W uroczystościach, przed pomnikiem i kaplicą upamiętniającymi miejsce kaźni, wziął udział m.in. wojewoda lubelski Lech Sprawka, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, starosta lubelski Zdzisław Antoń, a także kombatanci, przedstawiciele instytucji i organizacji, mieszkańcy regionu.
 
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, święto państwowe ustanowione 29 września 2017 r., jest hołdem złożonym mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę podczas II wojny światowej, wspieranie polskich partyzantów, działania konspiracyjne i udzielanie pomocy osobom ukrywającym się przed prześladowaniami okupantów. Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, w czasie II wojny światowej Niemcy spacyfikowali co najmniej 817 polskich wsi. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u