95. urodziny wojennego bohatera i żołnierza niezłomnego

Autor: Wielkopolski UW / Jakub Monterial 2020-07-23 07:55:55

Major Włodzimierz Bystrzycki, pseudonim „Dzielny”, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy niezłomnych, 21 lipca obchodzi 95. urodziny. Z tej okazji w imieniu wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka wicewojewoda Maciej Bieniek przekazał dziś jubilatowi życzenia i wyrazy szacunku.

Major „Dzielny” to były żołnierz Armii Krajowej. Urodził się na Podhalu w roku 1925. W Wielkopolsce zamieszkał za sprawą żony. W czasie II wojny światowej uczestniczył w walkach z agresorami z zachodu i ze wschodu, a po wojnie - będąc dowódcą kompanii w oddziale partyzanckim zgrupowania „Błyskawica” Józefa Kurasia - wziął udział w powstaniu antykomunistycznym. Kiedy blisko 120-osobowa kompania skapitulowała, osamotniony do końca walczył przeciwko sowieckim oddziałom.

Major Włodzimierz Bystrzycki przez lata zmagał się z represjami władz komunistycznych. Za swoją niezłomność w walce o wolną Polskę, był szykanowany i prześladowany przez komunistów, a jeszcze do niedawna zapomniany i bez środków do życia. „Dzielnego” otoczyła opieką społeczność szkoły we Wronczynie - na czele z tamtejszym nauczycielem historii Tomaszem Kasprzakiem.

- Jesteśmy dumni z tego, że w naszym regionie, w wielkopolskich Pobiedziskach, mamy bohatera, który niezłomnie bronił wolności. Dziękuję Panu majorowi za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy i przywiązania do tradycji niepodległościowych - podkreślał podczas kameralnej uroczystości w domu jubilata wicewojewoda Maciej Bieniek. Do majora z życzeniami przybył także przedstawiciel pułkownika Rafała Miernika, dowódcy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Poznaniu - szeregowy Marcin Mrówka.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u