Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych w Wiedniu

Autor: mat prasowe MSWiA 2020-07-24 08:39:26

Wiceminister Bartosz Grodecki wziął udział w odbywającej się w dniach 22-23 lipca br. w Wiedniu konferencji ministerialnej poświęconej współpracy z państwami Bałkanów Zachodnich w zakresie walki z nielegalną migracją na szlaku wschodniośródziemnomorskim. W spotkaniu wzięli udział ministrowie spraw wewnętrznych państw Forum Salzburg, Bałkanów Zachodnich oraz Danii, Grecji, Szwajcarii i Niemiec.

Gośćmi spotkania byli również przedstawiciele unijnych agencji (Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu oraz agencji Frontex), a także wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas oraz komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi.
 
Ministrowie zwrócili uwagę na konieczność podjęcia skutecznych działań mających na celu zamknięcie szlaku wschodniośródziemnomorskiego. Zaniepokojenie ministrów wywołała w szczególności niestabilna sytuacja migracyjna na granicy grecko-tureckiej i rosnące wyzwania w zakresie ochrony granic dla państw Bałkanów Zachodnich, także w kontekście ponownego otwarcia granic.
 
W przyjętej przez ministrów wspólnej deklaracji zapowiedziano podjęcie skoordynowanych i proaktywnych działań na rzecz ochrony granic zewnętrznych, zwalczania nielegalnej migracji, zapobiegania nowym kryzysom migracyjnym, wzmacniania systemów azylowych oraz zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności wzdłuż wschodniego szlaku śródziemnomorskiego. Takie podejście stanowi uwzględnienie postulatów Polski, konsekwentnie prezentowanych na różnych gremiach. Przegląd realizacji działań nastąpi jesienią tego roku.
 
Przy okazji konferencji, wiceminister Bartosz Grodecki odbył również bilateralne spotkanie z Horstem Seehoferem – ministrem spraw wewnętrznych RFN. Rozmowy dotyczyły planów przewodnictwa niemieckiego w Radzie UE w odniesieniu do ochrony granic i migracji oraz polskich oczekiwań w tej dziedzinie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u