Przemyt wart miliony udaremniony

Autor: mat prasowe MSWiA 2020-07-24 08:43:23

Przemyt ponad 18 ton tytoniowego suszu o wartości blisko 9,5 miliona złotych udaremniony, 13 osób zatrzymanych – to wynik podjętego współdziałania Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej z Krajową Administracją Skarbową oraz Śledczym Urzędem Celnym w Dreźnie i Gorlitz pod nadzorem Prokuratury Krajowej.

Straż Graniczna z placówki w Tuplicach wraz z Krajową Administracją Skarbową z Zielonej Góry rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się rozprowadzaniem nielegalnych wyrobów akcyzowych. Prowadzona przez nich działalność na terytorium trzech państw opierała się na precyzyjnym schemacie - konta bankowe w Czechach, tytoń i magazyny w Niemczech oraz rynek zbytu w Polsce. Pierwsze działania przeprowadzone przez funkcjonariuszy obu służb, w czerwcu oraz lipcu, na terenie województwa lubuskiego zakończyły się ujawnieniem 12 ton suszu tytoniowego bez polskich znaków akcyzy o szacunkowej wartości ponad 6,2 miliona złotych oraz zatrzymaniem 8 osób. W trakcie dalszych czynności śledczy ustalili, że grupa działa również na Śląsku. Z uwagi na to, funkcjonariusze SG z Tuplic wraz funkcjonariuszami KAS z Katowic i CBŚP przeprowadzili kolejną akcję, tym razem na terenie województwa śląskiego. W wyniku przeszukań kilku posesji ujawniono blisko 1,4 tony tytoniu nieznanego pochodzenia wartego prawie 800 tysięcy złotych oraz zatrzymano kolejne 5 osób. W akcje zaangażowani byli także funkcjonariusze celni z niemieckiego Urzędu Śledczego w Dreźnie i Gorlitz. Dzięki temu 8 lipca w Niemczech, na podstawie europejskiego nakazu dochodzeniowego ujawniono ponad 5 ton tytoniu częściowo załadowanego już na ciężarówki.

Zatrzymane osoby doprowadzono do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, gdzie usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się rozprowadzaniem nielegalnych wyrobów akcyzowych. Śledztwo w tej sprawie prowadzone było przez funkcjonariuszy SG i KAS od maja 2017 roku. Współdziałanie pozwoliło zarówno na zatrzymanie pojedynczych transportów, jak i na ujawnienie całego skomplikowanego mechanizmu działania przestępców.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Dotychczas łącznie ujawniono 64 tony suszu i 7 ton krajanki tytoniowej o wartości 35,5 miliona złotych. Zzabezpieczono ponad 950 tysięcy złotych w gotówce, a 41 osobom postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u