PRAWOSŁAWNE NABOŻEŃSTWO ZA POLICJĘ

Autor: mat prasowe MSWiA/Paweł Ostaszewski/ Miesięcznik „Policja 997” 2020-07-25 09:17:18

W dniu Święta Policji, 24 lipca br. w Cerkwi katedralnej pw. św. Jerzego Zwycięzcy w siedzibie Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego w Warszawie odbyło się nabożeństwo w intencji funkcjonariuszy i pracowników polskiej Policji.

Kapelani pod przewodnictwem zastępcy ordynariusza prawosławnego Wojska Polskiego ks. mitrata płk. Aleksego Andrejuka zanosili modlitwy w intencji współczesnych funkcjonariuszy i pracowników Policji, jak również ich poprzedników, zwłaszcza tych, którzy zostali zamordowani w ZSRR podczas II wojny światowej i pochowani bez sakramentów i należytego pogrzebu. Nie wszystkie miejsca ukrycia zwłok ofiar zbrodni katyńskiej znamy. Nie wszędzie po 1990 r. udało się postawić polskie cmentarze wojenne i nie wszystkie ofiary doczekały się po latach ceremonii pogrzebowej. Modlitwy zanoszono również w intencji ustania pandemii koronawirusa.

W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele formacji, w tym dyrektorzy biur Komendy Głównej Policji oraz komendanci wojewódzcy. Obecny był I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinsp. Jarosław Kaleta oraz przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach nadinsp. w st. spocz. Władysław Padło. Gościem uroczystości był dziekan Rodzajów Sił Zbrojnych – Sił Powietrznych ks. ppłk. Wiesław Żydel, reprezentujący ewangelickiego biskupa wojskowego ks. płk. Mirosława Wolę.

Nabożeństwo odbyło się z błogosławieństwem prawosławnego ordynariusza wojskowego JE ks. arcybiskupa Jerzego (Pańkowskiego) delegata Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ds. Służb Mundurowych. Spotkanie w cerkwi jak co roku zorganizował ks. Andrzej Bołbot naczelny  prawosławny kapelan Policji przy współpracy z KGP. Modlitewną oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnili członkowie chóru katedry prawosławnej Wojska Polskiego pod dyrekcją ks. mjr. Łukasza  Goduna proboszcza cerkwi katedralnej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u