Wystawa: Pokolenie Wolności

Autor: Mazowiecki UW 2020-07-31 08:31:52

29 lipca br. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy edukacyjno-historycznej „Pokolenia wolności”, która będzie można zwiedzać na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie oraz wirtualnie na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej. W uroczystości udział wziął Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej poświęcona została pięciu rodzinnym sztafetom walczącym o wolność Ojczyzny. Bitwa Warszawska 1920 – Katyń 1940 – „Solidarność” 1980 to etapy walki, śmierci i zwycięstw kolejnych pokoleń niezliczonych polskich rodzin. Przez pryzmat losów rodów: Gwoździewiczów, Lazarowiczów, Kuleszów, Magierskich i Majdzików wystawa ukazuje  dziedziczone z pokolenia na pokolenie dążenie do wolności, które inspirowało kolejne generacje Polaków.

Uroczystość otworzył dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ziemowit Koźmiński, zastępca dyrektora ds. Muzealnych i Naukowych Zamku Królewskiego w Warszawie.

– To niewielka wystawa o wielkich ludziach. Ludziach, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę – mówił podczas wernisażu prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. – Trzeba zrobić wszystko, żeby za ćwierć wieku można było pokazać kolejne tablice z kolejnym pokoleniem o tych, którzy już nie muszą walczyć i umierać za Polskę, ale Polskę niepodległą budują, dla niej pracują – podkreślił prezes IPN.

Darmowa wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej. Prezentowana będzie na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie oraz wirtualnie na stronie ipn.gov.pl do 4 października br.

 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u