76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego obchody w Krakowie

Autor: Małopolski UW 2020-08-02 08:48:20

Walcząca Warszawa była symbolem wolnej i dumnej Ojczyzny, choć Polska pozostawała pod okupacją niemiecką. To właśnie wyzwolona stolica stała się przedmiotem marzeń Polaków. 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się powstanie… O 17.00 wybiła godzina „W”

W 76. rocznicę tamtych wydarzeń w całym kraju odbyły się uroczystości upamiętniające ten moment i 63 dni – jakże trudnej – walki. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał, małopolscy parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu terytorialnego oraz mieszkańcy i turyści zatrzymali się na krakowskim Rynku Głównym, by uczcić pamięć poległych Żołnierzy. Dokładnie o godzinie 17.00 zawyły syreny…

Następnie pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, w Bazylice Mariackiej, odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny i poległych w walkach.

Wcześniej tego dnia wojewoda Piotr Ćwik złożył kwiaty przy pomniku Czynu Zbrojnego Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. W imieniu wojewody kwiaty zostały złożone także przy kamieniu węgielnym pod budowę pomnika Armii Krajowej w Krakowie na bulwarze Czerwieńskim.

Z uwagi na obecną sytuacją epidemiczną program uroczystości obchodów został ograniczony.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u