Nabór filmów na polskiego kandydata do Oscara

Autor: PISF 2020-08-02 09:03:45

Do 2 sierpnia można zgłaszać filmy, spośród których wybrany zostanie polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Decyzję do 11 sierpnia ma podjąć sześcioosobowa Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka.

Pełnometrażowy Film Międzynarodowy to trwający ponad 40 minut film wyprodukowany poza Stanami Zjednoczonymi Ameryki z przeważającą nieanglojęzyczną ścieżką dialogową. Dopuszczalne są zarówno animowane, jak i dokumentalne filmy fabularne.

W tym roku, aby film został zakwalifikowany, musi być dystrybuowany w Polsce na seansach kinowych trwających kolejno co najmniej siedem dni, rozpoczynających się nie wcześniej niż 1 października 2019 i nie później niż 31 grudnia 2020. Filmy, które miały wcześniej zaplanowaną premierę kinową, ale są początkowo udostępniane za pośrednictwem streamingu lub VOD, mogą kwalifikować się do nagrody w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy podczas 93. Nagrody Akademii Filmowej na podstawie określonych przepisów. Należy przekazać Akademii dokumentację (oryginalne dokumenty wraz z ich tłumaczeniem na język angielski) z ustalonymi przez rząd datami zamknięcia kin, wcześniej planowanymi datami premier kinowych i streamingu lub umowami VOD.

Zgłoszenia należy wysyłać na adres: agnieszka.kazubek@pisf.pl

Skład Komisji Oscarowej

Jan A.P. Kaczmarek (Przewodniczący Komisji) – kompozytor, laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”
Radosław Śmigulski – Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Leszek Bodzak – producent, nominacja do Oscara dla filmu „Boże Ciało”
Dorota Kobiela – reżyserka, nominacja do Oscara dla filmu „Loving Vincent”
Łukasz Żal – autor zdjęć, nominacje do Oscara za zdjęcia do filmów „Ida” i „Zimna wojna” 
Małgorzata Szczepkowska-Kalemba – kierownik Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów PISF.

93. galę nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zaplanowano na 25 kwietnia 2021 roku.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u