Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym

Autor: sejm.pl 2020-08-06 19:31:05

Rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność – filary programu II kadencji Prezydenta RP.

6 sierpnia 2020 r., kilka minut po godz. 10:00, prezydent Andrzej Duda odnowił przed Zgromadzeniem Narodowym rotę przysięgi, wymaganą przez art. 130 Konstytucji. - Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg - po złożeniu przysięgi o tej treści wobec Zgromadzenia Narodowego prezydent Duda objął urząd na II kadencję. Obradom Zgromadzenia Narodowego przewodniczyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek, w obecności marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Przy stole prezydialnym zasiedli ponadto szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska oraz szef Kancelarii Senatu Piotr Świątecki. Sekretarzami Zgromadzenia Narodowego byli poseł Rafał Bochenek oraz senator Rafał Ambrozik.


- Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu - cytatem z Konstytucji 3 Maja, rozpoczął swoje orędzie Prezydent. Andrzej Duda podkreślił, że w ostatnich wyborach wzięło udział ponad 20 milionów wyborców. To wielkie zwycięstwo polskiej demokracji. To także wielkie zobowiązanie, które przyjmuję z ogromną pokorą, ale również wielki zaszczyt i siła demokratycznego mandatu na kolejną kadencję - mówił Prezydent, wyrażając nadzieję, że w kolejnych wyborach frekwencja przekroczy 70 proc.


Prezydent Duda podziękował wszystkim osobom, które zagłosowały w wyborach. Z ust głowy państwa padły również słowa podziękowania za sprawne przeprowadzenie całego procesu wyborczego, ze szczególnym uwzględnieniem kluczowej roli Państwowej Komisji Wyborczej. - To były trudne wybory. Takich nigdy jeszcze w Polsce nie było: pandemia, ograniczenia, zawieszenie kampanii, zmiana kandydatów, przesunięcie terminu. Ale najważniejsze, że udało się je przeprowadzić w sposób demokratyczny, sprawiedliwy i bardzo sprawny. Że Polacy mogli skorzystać ze swojego prawa do głosowania - podkreślił Prezydent. - Dziś demokracja w Polsce jest silniejsza niż kiedykolwiek - stwierdził Andrzej Duda. 


- Chcę być prezydentem polskich spraw. Spraw ważnych dla wszystkich Polaków. Jestem otwarty na współpracę i do niej zachęcam. Drzwi do Pałacu Prezydenckiego były i zawsze będą otwarte dla różnych środowisk, dla przedstawicieli wszystkich stronnictw politycznych. Koalicja polskich spraw jest potrzebna. Są zagadnienia i problemy, które mimo różnic łączą - zaakcentował prezydent Duda. Nawiązał jednocześnie do przykładu z ostatnich dni, gdy udało się wspólnie, ponad podziałami politycznymi, uczcić stulecie powołania Rządu Obrony Narodowej z premierem Wincentym Witosem na czele. Prezydent zaapelował także o wspólny udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku.


Rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność - to zdefiniowane przez Andrzeja Dudę filary jego programu na II kadencję. - Tradycja i nowoczesność to dwie wartości, które się wzajemnie uzupełniają, a nie wykluczają. Polska marzeń to Ojczyzna ambitna, rozwijającą się, innowacyjna, a zarazem pamiętającą o swoich korzeniach, historii, tożsamości i tradycji.
Polska to kraj wspaniałych ludzi, gościnny, otwarty, piękny. Ze wspaniałą historią, z której jesteśmy dumni. Tej prawdy o Polsce i Polakach będziemy zdecydowanie bronić. To nasz obowiązek, to obowiązek Prezydenta Rzeczypospolitej - zadeklarował Prezydent. 


Odnosząc się do spraw bezpieczeństwa Andrzej Duda sprecyzował, że pojęcie to należy rozumieć szerzej, "rozciągając je także na kwestie energetyczne, zdrowotne i żywnościowe". Kwestia bezpieczeństwa była też swoistym łącznikiem pomiędzy sprawami krajowymi a międzynarodowymi w programie prezydentury Andrzeja Dudy. Takimi elementami, istotnymi w obu aspektach, jest współpraca obronna w ramach NATO, w tym transatlantycka, także inwestycje o charakterze energetycznym, sprzyjające dywersyfikacji źródeł pozyskiwania surowców.
Omawiając wyzwania w polityce zagranicznej, Prezydent wspomniał o nadchodzącej prezydencji Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (2022 r.). Uznał, że będzie ona dodatkową okazją do promocji idei pokoju przez prawo – siły prawa zamiast prawa siły. Wspomniał także o stale rozwijającej się inicjatywie Trójmorza, w tym specjalnym wspierającym ją funduszu.


- Wierzę w dobrą przyszłość naszej Ojczyzny. Wychodzimy ku niej z radością i nadzieją, bo już niejeden raz przekonaliśmy się, że razem, wspólnie i solidarnie potrafimy dokonać rzeczy niezwykłych. Wierzę, że wykorzystamy największą od ponad 200 lat szansę dla naszego Narodu, jaką daje posiadanie suwerennej, niepodległej, demokratycznej, a jednocześnie bezpiecznej Rzeczypospolitej. To nasze wielkie zadanie na przyszłość. Boże błogosław Polsce! – tymi słowami zakończył orędzie inaugurujące II kadencję prezydent Andrzej Duda.


W uroczystościach wziął udział m.in. Prezes Rady Ministrów wraz z członkami rządu, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, byli Marszałkowie Sejmu oraz byli Premierzy. Świadkami zaprzysiężenia Prezydenta RP był także korpus dyplomatyczny, przedstawiciele najważniejszych instytucji państwowych oraz kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Obecni byli także wybrani w Polsce posłowie do Parlamentu Europejskiego.


Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości w Sali Posiedzeń Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką - w towarzystwie Marszałków Sejmu i Senatu oraz szefów kancelarii obu Izb - złożył kwiaty przed tablicami upamiętniającymi: śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego oraz wizytę papieża Jana Pawła II w Sejmie w 1999 r. Andrzej Duda uczcił ponadto pamięć posłów poległych podczas II wojny światowej oraz posłów i senatorów - ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Parlamentarną część wydarzenia zakończyło spotkanie Pary Prezydenckiej z prezydiami obu Izb.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u