Upamiętnienie wyzwolenia obozu koncentracyjnego „Gęsiówka”

Autor: Mazowiecki UW 2020-08-08 09:19:34

W środę, 5 sierpnia br. przypada 76. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego „Gęsiówka”. Z tej okazji, w miejscu upamiętnienia akcji, w której oswobodzono więźniów obozu odbyły się uroczystości rocznicowe. W imieniu Wojewody Mazowieckiego wieniec przed pomnikiem, upamiętniającym to wydarzenie, złożył dr Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody ds. kombatantów i osób represjonowanych.

Uroczystości odbyły się w miejscu upamiętnienia akcji oraz oswobodzonych więźniów, w którym usytuowano kamienne bloki, na których umieszczone zostały tablice pamiątkowe przeniesione z budynku przy ul. Anielewicza 34. Miejsce to znajduje się w pobliżu lokalizacji niemieckiego bunkra, strzegącego terenu obozu. Obóz „Gęsiówka” został wyzwolony przez oddziały powstańcze AK.

"Gęsiówka" wzięła swą nazwę od położenia przy zbiegu ul. Gęsiej (obecnie ul. Anielewicza) i Zamenhofa. W połowie 1943 r. na terenie byłego getta Niemcy utworzyli tu obóz koncentracyjny - KL Warschau. 19 lipca 1943 r. przybyła pierwsza grupa osadzonych – 300 Niemców, więźniów politycznych i kryminalnych z obozu w Buchenwaldzie, którzy mieli pełnić rolę nadzorców (kapo). Od 31 sierpnia do 27 listopada 1943 r. do ruin getta trafiły cztery transporty Żydów z Auschwitz-Birkenau, łącznie 3683 osób. Na początku 1944 r., przybyła największa wówczas grupa narodowościowa około 3 tys. Żydów węgierskich. 5 sierpnia 1944 r. Harcerski Batalion „Zośka” Zgrupowania „Radosław” Armii Krajowej w ataku, przy użyciu m.in. zdobycznego niemieckiego czołgu, wyzwolił obóz i uwolnił osadzonych w nim 348 więźniów – obywateli różnych krajów Europy, w tym Żydów. Wielu z nich walczyło i poległo w Powstaniu Warszawskim.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u