Cenny dar dla sanepidu

Autor: Świętokrzyski UW 2020-08-10 07:12:39

Nowoczesny sprzęt do badań w kierunku koronawirusa, przekazany przez spółkę Enea Elektrownia Połaniec, trafił do kieleckiego sanepidu. O zakupie poinformowano podczas konferencji prasowej wojewody Zbigniewa Koniusza, której gościem był wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.

Spółka Enea Elektrownia Połaniec przekazała dla Polskiego Towarzystwa Higienicznego, poprzez Fundację Enea, kwotę 268 920 zł na zakup specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Sprzęt pomoże w szybszym diagnozowaniu osób potencjalnie zakażonych.

Grupa Enea, jako spółka Skarbu Państwa, aktywnie włączyła się w przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się epidemii powodowanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. W organizowaniu pomocy dla placówek medycznych walczących z chorobą COVID-19 uczestniczy także Enea Elektrownia Połaniec. – Cieszy mnie odzew, jaki płynie ze spółek Skarbu Państwa w odpowiedzi na apele służb medycznych walczących z pandemią koronawirusa. W dobie epidemii solidarność spółek państwowych i instytucji publicznych jest nieoceniona – podkreślił wiceminister Andrzej Śliwka.

Profesjonalny sprzęt, który otrzymał kielecki sanepid, to stacja pipetująca wraz z komputerem i oprogramowaniem sterującym  Zwiększy on dostępność testów na koronawirusa i pozwoli na szybszą i sprawniejszą walkę z epidemią.

– W walce z koronawirusem najważniejsza jest odpowiedzialność społeczeństwa, przestrzeganie przyjętych zasad i szeroko pojęta profilaktyka. Ogromne znaczenie ma także testowanie, czyli identyfikacja ludzi zakażonych. Dzięki temu możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, a na końcu tej drogi wygrać z epidemią. Czas jest bardzo trudny dla nas wszystkich i musimy sobie pomagać. Dlatego cieszę się ze współpracy z grupą Enea. Enea Połaniec już po raz kolejny pokazuje jak bardzo głęboko ma zakorzenioną społeczną odpowiedzialność biznesu - mówił wojewoda Zbigniew Koniusz.

Gośćmi spotkania w urzędzie wojewódzkim byli także: wiceminister sportu Anna Krupka, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, prezes Enea Elektrowni Połaniec S.A. Bogusław Rybacki oraz prezes Polskiego Towarzystwa Higienicznego Aneta Klimberg. Zorganizowano również krótką wideokonferencję z głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem, który nie mógł osobiście wziąć udziału w spotkaniu w Kielcach. Za wsparcie oraz za cenny dar podziękował szef wojewódzkiego sanepidu Jarosław Ciura, który wręczył uczestnikom konferencji pamiątkowe grawertony.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u