Obchody 100. rocznicy bitwy polsko-bolszewickiej pod Cycowem

Autor: Lubelski UW 2020-08-11 08:10:02

Wdzięczna pamięć o polskich żołnierzach walczących także za naszą wolność zjednoczyła uczestników obchodów 100. rocznicy zwycięskiej bitwy polsko-bolszewickiej pod Cycowem. W uroczystościach wziął udział wojewoda lubelski Lech Sprawka.
 

Po mszy św. w kościele pw. św. Józefa, przy Pomniku ku czci bohaterów poległych 16 sierpnia 1920 roku w bitwie z bolszewikami, zbudowanym w 10. rocznicę bitwy w 1930 roku, wojewoda lubelski odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników i organizatorów wydarzenia. – Przed stu laty Polska stawiła czoło bolszewickiej nawale. Odrodzone państwo musiało zmierzyć się z zagrożeniem, którego zdaniem wielu nie można było powstrzymać. A jednak, dzięki sprawnemu dowodzeniu i śmiałej strategii Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, waleczności i poświęceniu żołnierzy Wojska Polskiego, a także pełnej społecznej mobilizacji Cud nad Wisłą stał się faktem. Polska ocalała, a wraz z nią Europa i cała zachodnia cywilizacja – pisał Prezydent RP. – W dniach 15 i 16 sierpnia 1920 roku pod Cycowem rozegrała się bitwa, która przyczyniła się do zatrzymania 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego. Oddajemy dziś hołd bohaterom, którzy wówczas stawili czoła nieprzyjacielowi, w tym żołnierzom 7 Pułku Ułanów Lubelskich. Było wśród nich wielu synów Ziemi Lubelskiej. Walczyli za Polskę, ale także za swoją małą ojczyznę, w obronie swoich bliskich i swoich sąsiadów. (…) Niech w miejscach takich jak Cyców, gdzie walczyli i ginęli polscy żołnierze, gdzie zwykli Polacy, ochotnicy stawiali czoła bolszewikom nie zabraknie kwiatów i innych oznak pamięci lokalnych społeczności. Niech pamięć o żołnierzach walczących przed stu laty także za naszą dzisiejszą wolność trwa również w naszych rodzinach – apelował Andrzej Duda.
 
Wojewoda lubelski dziękując mieszkańcom Cycowa za godne upamiętnienie bohaterów sprzed 100 lat, nawiązał do treści listu Prezydenta RP oraz podkreślił, że warto sobie zadać pytanie, jakie ma znaczenie obchodzenie tego rodzaju rocznic. - To jest oczywiście cześć oddana bohaterom tamtego czasu, to jest wdzięczność za to, że została zachowana tak świeżo odzyskana niepodległość, która stanowiła pewną bazę do dalszej historii naszego kraju, która zwieńczyła się w 1989 roku odzyskaniem suwerenności. Lech Sprawka zwrócił uwagę, że warto się zastanowić co sprawiło, że w kraju, który dopiero odzyskał niepodległość, w którym od 1918 do 1923 roku trwała ciągła walka o kształtowanie się granic, udało się zwyciężyć bolszewicką nawałę. Odpowiedź na to pytanie pozwala wyciągać wnioski i nauki dla nas współczesnych, zwłaszcza, że kryzysy nas nie omijają - podkreślił.
 
Następnie na historycznym monumencie wojewoda odsłonił tablicę pamiątkową ufundowaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz złożył kwiaty. Po odsłonięciu tablicy, przed urzędem gminy odsłonięto także Pomnik Ułana, ufundowany przez mieszkańców i samorząd w 100-lecie bitwy pod Cycowem. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u