Lotnisko w Suwałkach już otwarte

Autor: Podlaski UW 2020-08-12 09:16:20

W Suwałkach samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, awionetki, śmigłowce, szybowce czy motolotnie, mogą już korzystać z pasa startowego. W sobotę (08.08) odbyło się jego uroczyste otwarcie. W wydarzeniu wziął udział wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Inwestycja w Suwałkach została sfinansowana z trzech źródeł. 11 mln zł pochodziło z budżetu Suwałk, 10 mln zł przekazała firma Forte, która niedaleko lotniska, w Dubowie Pierwszym wybudowała fabrykę płyt wiórowych i ma zamiar zbudować fabrykę mebli. 6 mln zł dołożył samorząd województwa podlaskiego.

Podlasie jako region był przez wiele lat trochę pomijany, czy zapóźniony, jeżeli chodzi o inwestycje związane z infrastrukturą lotniczą. Mamy tutaj kolejny przykład na to, że to się zmienia.

- ocenił wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Pas startowy ma 1320 m długości i 30 m szerokości. Oprócz niego zbudowana została też płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania oraz infrastruktura techniczna. Lotnisko będzie służyło przede wszystkim ruchowi biznesowemu i turystycznemu. Jak zapowiadają włodarze Suwałk - będzie impulsem rozwojowym dla miasta.

Chcemy poprzez lotnisko podnieść atrakcyjność tego miejsca, tego regionu, pięknej Suwalszczyzny. Na pewno to jest atut, który będzie procentował w przyszłości, który będzie przyciągał inwestorów, który będzie otwierał tą przestrzeń powietrzną dla biznesu, ale także dla turystów, którzy poruszają się w ten sposób.

- wyraził nadzieję prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

W uroczystości udział wzięli m.in. minister edukacji Dariusz Piontkowski, posłowie: Jarosław Zieliński, Kazimierz Gwiazdowski, Paweł Krutul, senator Marek Komorowski, wicemarszałek Marek Olbryś i Wiesława Burnos - członek zarządu województwa, radni wojewódzcy: Bogusław Dębski, Waldemar Kwaterski oraz Jerzy Leszczyński, samorządowcy, miłośnicy lotnictwa oraz okoliczni mieszkańcy.

Uczestniczyło również ok. 40 samolotów uczestniczących w 22. Międzynarodowym Zlocie Przyjaciół Lotnictwa Mazur. Do Suwałk przyleciał także mały samolot pasażerski dla kilkunastu osób.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u