Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ząbkach

Autor: Mazowiecki UW 2020-08-14 09:18:15

W czwartek, 13 sierpnia 2020 r. Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz uczestniczył w obchodach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ząbkach. Uroczystości zostały objęte patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Trójcy Św. w Ząbkach. Po mszy nastąpiło przejście na cmentarz parafialny pod pomnik poległych w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 r. W tym miejscu odczytany został Apel Poległych. Uczestnicy uroczystości złożyli pod pomnikiem kwiaty. Na cmentarzu została oddana także salwa honorowa ku czci poległych w wykonaniu kompanii Wojska Polskiego.

Tego dnia odbyło się również oficjalnie odsłonięcie pamiątkowego muralu poświęconego ks. Ignacemu Skorupce, który znajduje się na Szkole Podstawowej nr 1.

Bitwę Warszawską stoczono w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku. 15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie polsko-bolszewickiej, która zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i uratowała Europę Zachodnią przed komunizmem. Bitwa Warszawska, określana jako 18. decydująca bitwa w dziejach świata dla ówczesnej, odradzającej się po latach niewoli Polski była momentem szczególnym. W godzinie wielkiej próby cały naród stanął do walki w obronie niepodległości. Bitwa Warszawska była także szczególnym momentem dla Europy i świata.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u