Rocznica śmierci Wojciecha Korfantego

Autor: Śląski UW 2020-08-17 19:29:38

17 sierpnia 1939 roku zmarł Wojciech Korfanty – działacz narodowy i przywódca powstańczy, zaliczany do Ojców Polskiej Niepodległości i jedna z najbardziej zasłużonych dla naszego regionu postaci. Dzisiaj, w 81. rocznicę jego śmierci, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek złożył wieńce na cmentarzu, gdzie został pochowany dyktator III Powstania Śląskiego oraz pod jego pomnikiem. Kwiaty złożyły też delegacje władz samorządowych, służb mundurowych oraz instytucji państwowych.

O godzinie 11.00 złożono kwiaty na grobie Wojciecha Korfantego, który znajduje się na katowickim cmentarzu przy ul. Francuskiej. Następnie uczestnicy obchodów udali się pod pomnik przywódcy III Powstania Śląskiego na pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach, gdzie złożyli wieńce.

 

Korfanty w walce o polski Śląsk

Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 roku w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie), w tradycyjnej śląskiej rodzinie.

W 1920 roku został komisarzem plebiscytowym na Górnym Śląsku, stając się jednym z czołowych przywódców walki o polskość tego regionu. To on stał na czele II i III powstania śląskiego,  zabiegając o korzystny dla Polski werdykt aliantów. W 1923 roku sprawował funkcję wicepremiera w rządzie Wincentego Witosa.

W 1939 roku został aresztowany i mimo protestów, osadzony na Pawiaku, gdzie przesiedział trzy miesiące.

 

Zagadkowa śmierć

Śmierci Wojciecha Korfantego towarzyszyła legenda o celi pomalowanej farbą wydzielającą opary arszeniku. Mówi się, że operujący go 11 sierpnia chirurg płk Szarecki zauważył u niego owrzodzenie wątroby, typowe dla zatruć właśnie arszenikiem.

Wojciech Korfanty zmarł 17 sierpnia o godzinie 4.00 rano w szpitalu św. Wojciecha w Warszawie. Jego zwłoki przywieziono do Katowic, aby spoczęły w ziemi, którą przywrócił Polsce. Pogrzeb, który odbył się w 20 sierpnia, przerodził się w ogromną, patriotyczną manifestację ludu śląskiego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u