W PRZEMYŚLU UCZCZONO 100. ROCZNICĘ BITWY WARSZAWSKIEJ

Autor: Podkarpacki UW 2020-08-17 19:33:55

Wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka wzięła udział w obchodach upamiętniających poległych, odbywających się 14 sierpnia br. na Cmentarzu Zasańskim w Przemyślu.

Uroczystość nawiązywała do wydarzeń z sierpnia 1920 roku, kiedy na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko – bolszewickiej, która zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i zmieniła losy Europy. Uznawana  jest za 18. przełomową bitwę w historii świata, nazwana jest „cudem nad Wisłą”.  Obchody rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu państwowego oraz modlitwą w intencji poległych.

Wicewojewoda podkarpacki w swoim wystąpieniu podkreśliła, że to właśnie wojska polskie pod wodzą Marszałka Józefa Piłsudskiego zatrzymały bolszewicki marsz na Europę, chroniąc nasz kontynent przed nawałą komunizmu. Wtedy to geniusz dowódców oraz męstwo żołnierzy sprawiło, że zwyciężyliśmy, a to zwycięstwo zyskało miano „cudu”.

Następnie odbył się apel pamięci oraz salwa honorowa, po której nastąpiło złożenie kwiatów. W trakcie uroczystości została odsłonięta tablica pamiątkowa przywracająca personalia 79 żołnierzy, którzy polegli w latach 1918-1920 walcząc w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej.

 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u