Bitwa Warszawska 1920 – Pamiętamy!

Autor: Mazowiecki UW 2020-08-19 09:33:03

W całym kraju trwają wydarzenia upamiętniające 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku nazywanej „Cudem nad Wisłą”. W uroczystościach zaplanowanych na 15 sierpnia udział wzięli Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł i Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz. W Ossowie Wojewoda Mazowiecki skierował do mieszkańców województwa mazowieckiego wypowiedź, w której podkreślił znaczenie Bitwy Warszawskiej.

Uroczystości w Warszawie

Przed południem w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny i polskich Żołnierzy. Podczas mszy Prezydent RP Andrzej Duda przekazał Ordynariatowi Polowemu Wojska Polskiego prezydencki proporzec upamiętniający stulecie Bitwy Warszawskiej.

Przed grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie w południe odbyła się uroczysta odprawa wart – główna uroczystość przypadającego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. 

W uroczystości uczestniczyli Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką, Minister Obrony Narodwej Mariusz Błaszczak, Sekretarz Stanu USA Michael Pompeo i Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Obecni są także przewodniczący litewskiego parlamentu, minister obrony Szwecji i Rumunii. 

– Setna rocznica wielkiej wiktorii warszawskiej i Święto Wojska Polskiego – jakże ważny to dzień, w którym dziękujemy za służbę naszym żołnierzom, oddajemy hołd wszystkim poległym za Ojczyznę, ale także wspominamy tamten trudny, dramatyczny czas – wielki i znaczący w historii naszego kraju, a także w jakimś sensie piękny – powiedział w przemówieniu Prezydent.

Uroczystości w Ossowie

Msza święta na terenie kaplicy przy Cmentarzu Bohaterów 1920 roku celebrowana przez Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Apel Poległych i złożenie wieńców to główne punkty tegorocznych obchodów w Ossowie, w których udział, w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, wziął Wicewojewoda Artur Standowicz. 

W trakcie uroczystości Wicewojewoda Artur Standowicz odczytał list w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Wicewojewoda złożył też w imieniu Premiera wieniec na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku.

W tym roku w miejscu, gdzie odbywało się widowisko plenerowe organizatorzy uroczystości zorganizowali piknik historyczny pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. Minister Mariusz Błaszczak wraz z Wojewodą Konstantym Radziwiłłem i Wicewojewodą Arturem Standowiczem odwiedził lokalizację, w której powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej. 

Uroczystości w Ossowie objęte zostały patronatem honorowym Wojewody Mazowieckiego. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u