OBCHODY 40. ROCZNICY POWSTANIA NSZZ „SOLIDARNOŚĆ“

Autor: Podkarpacki UW 2020-08-25 08:41:42

23 sierpnia br. w Stalowej Woli odbyły się uroczystości rocznicowe powstania największego związku zawodowego w Polsce, podczas których prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek wręczył działaczom opozycji antykomunistycznej z Regionu Ziemi Sandomierskiej Krzyże Wolności i Solidarności .

Uroczystość rozpoczęła się  mszą świętą w intencji Ojczyzny, która została odprawiona  w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli.  Następnie złożono wiązanki pod tablicą upamiętniającą ks. Jerzego Popiełuszkę oraz pod pomnikiem Jana Pawła II.

W dalszej części uroczystości, która odbyła się w Miejskim Domu Kultury został odczytany list prezydenta RP Andrzej Dudy, skierowany do uczestników obchodów. Prezydent podkreślił, że polski Sierpień jest stale obecny w naszej pamięci, sercach i sumieniach. Sierpień 1980 to fundament wolnej Polski, to zarazem historyczny przełom, który dał początek wielkim przemianom przekształcającym Europę i świat. Zaznaczył, że obchodzone w tym roku uroczystości 40-lecia powstania „Solidarności” są okazją do podziękowania wszystkim, którzy angażowali się w powstanie związku. 

Prezes IPN dr Jarosław Szarek w swoim wystąpieniu nawiązał do niedzielnej daty i przypomniał, że 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow: – Jego celem było zamordowanie Polski, które zaczęło się realizować już wkrótce – 1 września, potem 17 września, a potem hekatomba narodu polskiego: Auschwitz, Palmiry, Katyń.

Zdaniem prezesa IPN, przypominanie wydarzeń sprzed 40 lat w kontekście paktu Ribbentrop-Mołotow pokazuje nam, czym jest naród polski, jego wola trwania mimo takich wyroków, które były na nas wydawane. Siłą naszego narodu i zarazem siłą „Solidarności” jest wolność i oparcie w chrześcijaństwie. To wszystko chciał zburzyć bolszewizm, to wszystko chciał zniszczyć komunizm. Ale ta niezwykła w Polakach siła odradzania się – zwyciężyła – zaznaczył. Prezes IPN podkreślił, że nie byłoby „Solidarności”, gdyby nie wsparcie Kościoła: Solidarność rodziła się pod krzyżem.

Wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka podkreśliła, że  przemiany jakie dokonały się za sprawą utworzonej w sierpniu 1980 r. „Solidarności” i ludzi, którzy doprowadzili do jej powstania, całkowicie zmieniły naszą Ojczyznę, dały siłę  i nadzieję na odbudowę wolnego i niezależnego państwa.

W imieniu odznaczonych wystąpił Dariusz Sikora, dziękując za wyróżnienie m.in. prezydentowi Andrzejowi Dudzie oraz prezesowi IPN. Zaznaczył, że tym, co jednoczy ludzi Solidarności jest poczucie, że staliśmy po dobrej stronie. Ludzie Solidarności mają prawo czuć się dumni i my czujemy się dumni, że w tamtych trudnych czasach dokonaliśmy właściwego wyboru .

Podczas uroczystości prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek wręczył odznaczenia państwowe – Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej z Regionu Ziemi Sandomierskiej.  

Krzyże Wolności i Solidarności są nadawane za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL. Odznaczenie wzorowano na przedwojennych Krzyżach i Medalach Niepodległości.

Uroczystości stały się również  okazją do wręczenia działaczom odznaczeń Zasłużony dla Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”, a pani doktor n. med. Annie Paszkiewicz – nagrody Arbor Bona  w kategorii „świadectwo życia chrześcijańskiego”. 

Na zakończenie odbył się koncert polskich pieśni patriotycznych pt. „Bo lepiej byśmy stojąc umierali, niż mamy klęcząc na kolanach żyć” w wykonaniu Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej i Pałacyku Michla, Chóru Dworskiego oraz Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1930” pod dyrekcją Edwarda Horoszki. . W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele  władz samorządowych oraz działacze opozycji antykomunistycznej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u