Sierpień ’80. Wojewoda złożył kwiaty

Autor: Pomorski UW 2020-09-01 09:19:55

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego, złożył kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana w Gdańsku. Dziś mija 40 lat od podpisania Porozumień Sierpniowych, które stały się początkiem demokratycznych przemian w Polsce.
W uroczystości wziął również udział dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Stany Zjednoczone wspierały „Solidarność”. W wiele działań prezydent Reagan angażował się osobiście. Po wprowadzeniu stanu wojennego USA nałożyły na Związek Sowiecki i PRL sankcje gospo¬darcze, które miały zmusić ko¬munistów do ustępstw wobec opozycji. Kilkanaście dni po wprowadzeniu stanu wojennego prezydent Reagan wyraził solidarność z polskim społeczeństwem poprzez zapalenie świeczki w oknie w Wigilię Bożego Na¬rodzenia. Za jego przykładem poszły miliony Amerykanów. 30 stycznia 1982 r. Reagan ogłosił Dniem Solidarności z Polską, a 31 stycznia w Białym Domu odbył się specjalny pokaz filmu „Człowiek z żelaza”.

Kolejną, obok prezydenta Reagana wielką, międzynarodową ikoną walki z komunizmem jest św. Jan Paweł II. Pielgrzymka papieża z czerwca 1987 r. na Pomorze przełamała czas marazmu, społecznych frustracji drugiej połowy lat 80. Ojciec święty wlał nadzieję w serca ludzi walczących o niepodległości Polski, dał impuls do działania. Nieprzypadkowo rok po wizycie papieża wybuchły na Wybrzeżu strajki, które w konsekwencji doprowadziły do upadku systemu komunistycznego w Polsce” (źródło - gdansk.ipn.gov.pl).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u