Powołanie nowego konsula honorowego Francji

Autor: Wielkopolski UW / Anna Jost-Prześlakowska 2020-09-05 09:44:34

W gościnnych progach Domu Bretanii - w imieniu wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka - wicewojewoda Aneta Niestrawska uczestniczyła w ceremonii wręczenia aktu powołania na konsula honorowego Francji w Poznaniu profesorowi Igorowi Kraszewskiemu. Uroczystego wręczenia nominacji dokonał Ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet.

Ta zaszczytna funkcja trafia we właściwe ręce - jako pracownik naukowy Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zajmuje się Pan tematyką polsko-francuską, zatem jak nikt inny zna Pan obyczaje, kulturę i tożsamość naszych przyjaciół Francuzów. Francja pozostaje jednym z głównych partnerów Polski zarówno w wymiarze dwustronnym, jak i na forum europejskim oraz międzynarodowym. Systematycznie prowadzony dialog polityczny na najwyższym szczeblu owocuje wieloma spotkaniami przedstawicieli Polski i Francji, jak miało to miejsce w lutym tego roku, podczas oficjalnej wizyty Prezydenta Francji w Polsce. Życzę Panu wytrwałości oraz radości w dalszej pracy naukowej oraz na rzecz pomyślnych relacji między Polską a Francją - mówiła wicewojewoda Aneta Niestrawska.

Dr hab. prof. UAM Igor Kraszewski jest pracownikiem Wydziału Historii UAM w Poznaniu. Od początków pracy akademickiej związany jest z tematyką polsko-francuską, pracę doktorską obronił w systemie współpromotorstwa (prof. Maciej Serwański z UAM i prof. Chantal Grell z Wersalu). Zajmuje się przede wszystkim epoką nowożytną, historią kultury, dworów i elit społecznych oraz historią idei.

Od września 2020 roku jest konsulem honorowym Francji w Poznaniu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u