„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2020-09-15 09:14:47

Nadanie sztandaru Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie to historyczny moment dla tej jednostki i lokalnej społeczności. To był także doskonały moment, aby podczas dzisiejszej uroczystości Wojewoda Kujawsko-Pomorski wręczył, przyznane przez Prezydenta RP, odznaczenia państwowe – Krzyże Zasługi i medale Za Długoletnią Służbę.

 Gratuluję wszystkim wyróżnionym odznaczeniami przyznanymi przez Prezydenta RP, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dzisiejsza uroczystość jest szczególna, bo związana także z nadaniem sztandaru. A sztandar to wspaniały symbol. Jednostka w Lipnie z pewnością na to zasłużyła. Dziękuję Wam za codzienną służbę. Wiem, że na Państwową Straż Pożarną można zawsze liczyć. Codzienne ratowanie zdrowia i życia mieszkańców to Wasz obowiązek, z którego wywiązujecie się doskonale, ale można na Was liczyć także w tak krytycznych momentach jak nawałnica z 2017 r., czy ostatnie miesiące walki z pandemią. Bo to przecież dzięki Państwowej Straży Pożarnej do samorządów trafiło blisko 3 mln maseczek dla szkół i przeszło 380 tys. litrów płynów do dezynfekcji. To jest przeszło sto transportów, które dotarły do województwa kujawsko-pomorskiego i za pośrednictwem komend powiatowych zostały dostarczone do samorządów. Bardzo Wam dziękuję – mówił podczas uroczystości w Lipnie Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

- Serdeczne podziękowania dla rządu za to jak traktuje Państwową Straż Pożarną i ile środków finansowych przeznaczane jest dla strażaków i ich doposażenie. Tylko za chwilę w nowelizacji budżetu pojawi się 227 mln zł. Część z tych środków trafi do województwa kujawsko-pomorskiego. Te zakupy realizowane będą jeszcze w tym roku. Poza tym od 1 października wprowadzony zostanie m.in. tzw. dodatek  stażowy do pensji. Upraszczamy także system kształcenia. Rok 2020 jest wyjątkowy jeśli chodzi również o ilość kupowanych samochodów dla jednostek ochotniczych straży pożarnych, bo jest to ponad 600 aut – mówił Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Krzysztof Hejduk.

To, jak ważnym symbolem dla całej społeczności jest sztandar podkreśliła w trakcie uroczystości Poseł na Sejm RP (Parlamentarny Zespół Strażaków) Joanna Borowiak: - Sztandar łączy społeczność, która go posiada. Buduje tożsamość. Drodzy Strażacy, dziękuję Wam za Waszą dotychczasową pracę, którą można określić mianem misji i służby. To Wy, najpiękniej jak można, odpowiadacie na wciąż aktualne pytanie – co Ty robisz dla innych? Wy odpowiadacie realizując dewizę: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele samorządu, instytucji oraz mieszkańcy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u