Rozmowa Premiera Mateusza Morawieckiego z szefem greckiego rządu o pożarach na wyspie Lesbos

Autor: mat prasowe KPRM 2020-09-17 09:09:16

Na początku września seria pożarów doszczętnie zniszczyła ośrodek recepcyjny dla imigrantów na greckiej wyspie Lesbos. Polska nie pozostała obojętna na tę trudną sytuację. Premier Mateusz Morawiecki podczas rozmowy telefonicznej z szefem rządu Grecji Kyriakosem Mitsotakisem zapewnił o polskim wsparciu i solidarności. W najbliższych dniach do Grecji dotrze polska dostawa 156 domów modułowych, które wspomogą odbudowę zniszczonej infrastruktury.

Domy modułowe – realna pomoc z Polski

Polska aktywnie działa na rzecz rozwoju społecznego w ramach wspólnoty międzynarodowej. Wspiera społeczności dotknięte konfliktami zbrojnymi i angażuje się w walkę z ubóstwem.

Nasz kraj włącza się w działania, które mają na celu wsparcie Grecji w tej nadzwyczajnej sytuacji. Na podstawie wcześniejszych ustaleń i zgłaszanego zapotrzebowania, Polska przekaże 156 modułów mieszkalnych na potrzeby greckich centrów recepcyjnych. Już w najbliższych dniach domy zostaną przetransportowane do Grecji.

Temat Grecji obecny podczas obrad Grupy Wyszehradzkiej

Kryzys migracyjny w Europie to realny problem wszystkich członków Unii Europejskiej. Dlatego trudna sytuacja spowodowana pożarem była również jednym z tematów rozmów podczas spotkania premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie.

Liderzy V4 pozostają solidarni z Grecją. W ramach pomocy zaoferowali wsparcie techniczne w zakresie przygotowania niezbędnej infrastruktury do zakwaterowania imigrantów ewakuowanych z ośrodka. 

Pożar na wyspie Lesbos

Ośrodek recepcyjny Moria na wyspie Lesbos został doszczętnie zniszczony przez serię pożarów, które wybuchły w dniach 8-9 września. W momencie pożaru znajdowało się w nim ponad 12 tys. osób, które w większości pozostają bez dachu nad głową.

Władze greckie przygotowały namioty, które mogą pomieścić 5 tys. osób. Jednocześnie premier Grecji przedstawił plan budowy nowego ośrodka recepcyjnego dla 5 tys. osób. Szczególną opieką otoczono nieletnich imigrantów pozostających bez opieki, którzy zostali przetransportowani na kontynent.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u