Chcemy wzmocnić bezpieczeństwo policjantów. Oni dbają o bezpieczeństwo Polaków

Autor: mat prasowe KPRM 2020-09-17 09:12:08

Premier Mateusz Morawiecki wraz z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Kamińskim zapowiedzieli wzmocnienie bezpieczeństwa funkcjonariuszy Policji na służbie. Kary za przestępstwa przeciw policjantom, np. naruszanie ich nietykalności, zostaną zaostrzone. Wiąże się to z zatrzymaniem dwóch mężczyzn podejrzanych o czynną napaść na funkcjonariuszy Policji. Mężczyznom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, celem rządu jest wzmocnienie procedur, które zapewnią większe bezpieczeństwo policjantów podczas wykonywania obowiązków służbowych. Państwo polskie stoi za Wami – podkreślił.  Jak dodał, wszyscy obywatele są wdzięczni policjantom za odwagę i gotowość do służby. Rząd zrobi wszystko, aby Wasze bezpieczeństwo jeszcze umocnić – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

Zaostrzenie kar za przestępstwa przeciw policjantom

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zadeklarował, że do końca miesiąca przedstawi premierowi projekt zaostrzający kary za przestępstwa przeciw funkcjonariuszom. Chodzi o naruszanie ich nietykalności, czynną napaść na policjantów i ich znieważanie. Zgodnie z projektem, sąd będzie obowiązkowo orzekał dodatkową karę finansową w przypadku stwierdzenia tego typu przestępstw. Będzie to dotkliwa kara, która odstraszy potencjalnych przestępców – zapowiedział minister Mariusz Kamiński.

Napaść na Policjantów w gminie Jaworzyna Śląska

12 września świdniccy policjanci zostali wezwani na interwencję w Pastuchowie na terenie gminy Jaworzyna Śląska. Powodem wezwania było pobicie jednego z mieszkańców wsi. W trakcie interwencji Policjanci zostali zaatakowani przez dwóch mężczyzn.

Zapis wideo związany z zajściem ukazuje agresję i brutalność napastników. Jeden z nich został zatrzymany przez Policjantów na miejscu, natomiast kolejny po niedługim czasie. Obaj zatrzymani mężczyźni byli pod wpływem alkoholu. Sąd aresztował ich na 3 miesiące. Napastnikom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Rekordowe zaufanie do Policji

Dzięki profesjonalizmowi, z jakim funkcjonariusze realizują swoje obowiązki, Policja cieszy się dużym zaufaniem Polaków. Według CBOS, obecnie formację dobrze ocenia 80 proc. ankietowanych. To najlepszy wynik w historii badań.

Policjanci stoją na straży porządku i bezpieczeństwa publicznego, wypełniając swój ustawowy obowiązek. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom – niezależnie od ich światopoglądu czy przekonań politycznych. W polskiej Policji służy ok. 100 tys. mundurowych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u