Polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe

Autor: mat prasowe MSWiA 2020-09-17 21:06:59

Premier Mateusz Morawiecki, premier Saulius Skvernelis, a także ministrowie z Polski i Litwy wzięli udział w międzyrządowych konsultacjach dotyczących współpracy obu państw. Szef polskiego MSWiA Mariusz Kamiński spotkał się z Ritą Tamašunienė, minister spraw wewnętrznych Republiki Litewskiej.

 Łączą nas wspólne wartości, wspólna historia, ale cieszę się, że przede wszystkim łączy nas wspólna przyszłość. Cieszę się, że możemy budować ją pod znakiem wolności, pokoju demokracji i dobrobytu gospodarczego obu naszych narodów - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

W Wilnie rozmawiano m.in. o sytuacji na Białorusi. - Wolna i suwerenna Białoruś jest ważna - i cała Europa powinna zdawać sobie z tego sprawę. Z Wilna i z Warszawy płyną nie tylko słowa otuchy, ale i realne wsparcie wolnego narodu białoruskiego – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu poinformował, że przedstawił plany pomocy gospodarczej dla Białorusi. - Chcemy je pokazać na Radzie Europejskiej za tydzień, one spotkały się z bardzo przyjaznym odbiorem pana premiera Sauliusa Skvernelisa i pana prezydenta Republiki Litewskiej – dodał.

W ramach konsultacji minister Mariusz Kamiński oraz wiceminister Bartosz Grodecki spotkali się z Ritą Tamašunienė, minister spraw wewnętrznych Republiki Litewskiej. Szef polskiego MSWiA wraz ze swoją litewską odpowiedniczką wziął również udział w sesji plenarnej.

Minister Mariusz Kamiński zaznaczył, że polski program dla Białorusi zawiera zapisy dotyczące ułatwień granicznych w zakresie wjazdu i pobytu obywateli Białorusi na terytorium RP. Polska ułatwia wjazd obywateli Białorusi ze względów humanitarnych oraz popiera ich przyjazdy w celach naukowych i pracy.

Podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych omówiono zagadnienia współpracy bilateralnej oraz kwestie związane z polityką migracyjną w wymiarze europejskim. Minister Mariusz Kamiński podkreślił bardzo dobry stan obecnych relacji polsko-litewskich w zakresie spraw wewnętrznych. - Polskę i Litwę łączą podobne interesy w kwestiach bezpieczeństwa, polityki wschodniej czy też polityki w ramach Unii Europejskiej – powiedział szef MSWiA.

Szefowie resortów spraw wewnętrznych Polski i Litwy dyskutowali również o nowym pakcie migracyjnym, który wkrótce zostanie ogłoszony przez Komisję Europejską. Jeśli chodzi o zarządzanie migracjami, oba kraje przyjmują podobną optykę, opierającą się na skutecznej ochronie granic zewnętrznych UE. Niezmiernie ważny jest również system azylowy, zapobiegający nadużyciom i zapewniający ochronę międzynarodową tym, którzy naprawdę jej potrzebują przy bezwzględnym poszanowaniu suwerenności decyzji państw członkowskich.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u