Pamięć o Sybirakach

Autor: Lubuski UW 2020-09-20 08:48:38

W Gorzowie Wielkopolskim odbyły się obchody Dnia Sybiraka. – Dziś oddajemy hołd i szacunek wszystkim, którzy zostali wtedy pomordowani, zamęczeni i do dzisiaj pozostali na nieludzkiej ziemi – powiedział w czasie uroczystości wojewoda Władysław Dajczak.

 Jest to kolejna rocznica wydarzenia, które miało miejsce 17 września 1939 roku. Kiedy polskie wojsko walczyło jeszcze z agresorem niemieckim o godzinie drugiej w nocy sowiecka armia, w liczbie ponad 60 tysięcy żołnierzy, wtargnęła na teren Rzeczypospolitej. Dziś oddajemy hołd i szacunek wszystkim, którzy zostali wtedy pomordowani, zamęczeni i do dzisiaj pozostali na nieludzkiej ziemi – powiedział w czasie uroczystości wojewoda Władysław Dajczak. – Jest to wydarzenie o którym trzeba pamiętać i przekazywać młodemu pokoleniu. Jak mówił śp. prezydent Lech Kaczyński, chcemy pojednania między narodami, chcemy to pojednanie budować, ale musi być ono budowane na prawdzie – dodał Wojewoda Lubuski.

Obchody Dnia Sybiraka rozpoczęły się polową mszą świętą na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim, celebrowaną przez Ks. Biskupa Tadeusza Lityńskiego. Następnie pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu miał miejsce uroczysty apel. Odczytano apel pamięci, wygłoszono okolicznościowe mowy, oraz złożono kwiaty. Odegrany został Hymn Sybiraków i Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Podczas uroczyści Wojewoda Lubuski w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył Krzyż Zesłańców Sybiru. Odznaczenie zostało ustanowione w 2003 r. jako wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939-1956 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości. Zostały również wręczone odznaczenia Związku Sybiraków.

Uroczystości zostały zorganizowane przez oddział Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim.

17 września Dniem Sybiraka

17 września - w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r., która zapoczątkowała masowe wywózki obywateli polskich z Kresów do ZSRR - na mocy uchwały Sejmu obchodzimy Dzień Sybiraka.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2013 roku ustanowił 17 września Dniem Sybiraka dla upamiętnienia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.

- Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych

 częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość - napisano w uchwale.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u