40. rocznica powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Krakowie

Autor: Małopolski UW 2020-09-21 08:47:36

W Muzeum Armii Krajowej odbyły się uroczystości upamiętniające 40. rocznicę powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Krakowie. 22 września 1980 roku przed Collegium Broscianum Uniwersytetu Jagiellońskiego krakowscy studenci zwołali wiec nowej, niezależnej organizacji, której celem było przełamanie monopolu Socjalistycznego Związku Studentów Polskich i sprzeciw wobec ówczesnej władzy i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

W dzisiejszych obchodach wziął udział minister Wojciech Kolarski, który odczytał okolicznościowy list od prezydenta Andrzeja Dudy. List do uczestników skierował również premier Mateusz Morawiecki. Odczytał go wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec.

- Byliście Państwo uczestnikami przełomu. (…) Dziś tamta historia staje się legendą. Ale nasza wolna Ojczyzna jest owocem wysiłków tamtego czasu. Dziękuję za Państwa zaangażowanie i pamięć o tym, skąd przychodzimy. Za pielęgnowanie wspomnień o naszej najnowszej historii. Wierzę, że naszym dzieciom i następnym pokoleniom pozostawimy dobre miejsce do życia, na miarę ich pragnień i aspiracji – napisał premier Mateusz Morawiecki.

W uroczystych obchodach 40. rocznicy powstania NZS wziął udział również prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, który najbardziej zasłużonym działaczom krakowskiego NZS wręczył nadane przez Prezydenta RP Krzyże Wolności i Solidarności. Obecny na obchodach szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował Medalami Pro Patria Stowarzyszenie NZS 1980 oraz jego członków.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u