Łączy nas przeszłość. 81. rocznica bitwy pod Tomaszowem Lubelskim

Autor: Lubelski UW 2020-09-22 09:03:22

Oddajemy dziś cześć bohaterom polskiego września, którzy w 1939 roku bronili bram naszej ojczyzny. Zobowiązujemy się do pielęgnowania ich dziedzictwa, patriotyzmu, ofiarności i heroizmu walki. Postawa bohaterów spod Tomaszowa pozwala nam zrozumieć dlaczego Polska nie zginęła i nigdy nie zginie – pisał prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników obchodów 81. rocznicy bitwy pod Tomaszowem Lubelskim. Patronat narodowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

W rocznicowych obchodach uczestniczył m.in. wiceprezes Rady Ministrów, minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, posłowie na Sejm RP Małgorzata Gosiewska i Tomasz Zieliński, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, a także przedstawiciele wojewódzkich i lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, firm, instytucji oraz mieszkańcy.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św., po której licznie zgromadzeni mogli zobaczyć epizody bitwy pod Tomaszowem Lubelskim, nawiązujące do wydarzeń w 1940 roku w Katyniu oraz starcie polskich wojsk z agresorami sowieckimi i niemieckimi.
 

Pielęgnujemy pamięć o dokonaniach naszego narodu. Nie szczędziliśmy krwi i poświęcenia przez ponad pięć lat tej wojny, byliśmy obecni na wszystkich frontach II wojny światowej. Musimy mieć odwagę, by dzisiaj o tym mówić, żeby bronić honoru naszego narodu, bronić prawdziwej historii – podkreślał wiceprezes Rady Ministrów, minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.
 

Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim to w istocie dwie bitwy, które stanowiły drugą największą batalię kampanii wrześniowej po bitwie nad Bzurą. Pierwsza bitwa, określana jako największe starcie pancerne Wojny Obronnej 1939 roku, miała miejsce w dn. 17-20 września 1939 r. i walczyły w niej polskie armie „Kraków” i „Lublin”. Druga, trwała od 22 do 27 września 1939 r. i wzięły w niej udział oddziały polskiego Frontu Północnego. Niestety, obie bitwy zakończyły się kapitulacją wojsk polskich.
 

Pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim osobom i instytucjom, które wniosły swój wkład w obchody bitwy pod Tomaszem Lubelskim. Nie byłyby one tak wspaniałe i nie miałyby takich walorów patriotycznych i poznawczych, gdyby nie wasze zaangażowanie – podkreślał w adresie okolicznościowym Prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Podczas takich jak ta uroczystości jeszcze bardziej uświadamiamy sobie wspólnotowy wymiar egzystencji i jeszcze mocniej odczuwamy, z jaką siłą łączy nas przeszłość – zaznaczył.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u