UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIAJĄCE POLEGŁYCH MIESZKAŃCÓW BESKA

Autor: Podkarpacki UW 2020-09-25 09:26:40

Wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka wzieła udział w uroczystości odsłonięcia pomnika „Pamięci Mieszkańców Beska Poległych w Walce i Zamordowanych w Latach 1939 – 1945”.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych służb mundurowych, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz lokalnych organizacji społecznych.  Poświęcenia pomnika dokonał proboszcz parafii ks. Andrzej Gil. Uroczystość odbyła się w asyście 21 Batalionu  Logistycznego z Rzeszowa.

Nawiązując do miejsca, w którym przed laty rozegrały się tragiczne wydarzenia,  wójt gminy Mariusz Bałaban  podkreślił, iż zamiarem było stworzenie miejsca, będącego symbolem wspólnego szacunku dla przeszłości:

– Niech ten pomnik, jak głosi zamieszczony na nim napis, stanie się wyrazem pamięci mieszkańców Beska poległych w walce, zamordowanych przez niemieckich najeźdźców w dniu 10 września 1939 r. , ofiar obozów koncentracyjnych, wywiezionych na roboty przymusowe do III Rzeszy, żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej oraz tych, którzy zginęli na progach własnych domów podczas działań wojennych. Nigdy nie jest za późno na upamiętnianie ważnych miejsc i ważnych wydarzeń historycznych także tych tragicznych. Nigdy nie jest też za późno na oddanie czci i hołdu bohaterom zasłużonym dla naszej społeczności i dla naszego narodu. Szczególnie tym, którzy za naszą ojczyznę przelewali krew i oddawali życie.

 Również wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka nawiązała do tragicznych losów mieszkańców.   – Mieszkańcy Beska boleśnie odczuli okrucieństwa rozpoczynającej się wojny (…).  Dzisiejsza uroczystość to wielka lekcja historii. To wspólne wołanie o pokój i głośne mówienie: Nie! Dla agresji, nienawiści i wojny – powiedziała wicewojewoda.

W trakcie uroczystości został odczytany Apel Pamięci oraz oddano Salwę Honorową. Następnie złożono wiązanki przed pomnikiem. Na zakończenie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej OSP Besko.

Uroczystość odbyła się 22 września br. przed Urzędem Miasta w Besku.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u