Szybciej wykryjemy koronawirusa. Otwarto nowoczesne laboratorium molekularne

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2020-09-30 09:46:28

Znacznie przyspiesza badania w kierunku COVID-19, może pracować 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu oraz jest niezwykle wydajne. W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej otwarto nowoczesne laboratorium molekularne.

Laboratorium Badań Molekularnych wchodzące w skład Oddziału Badań Mikrobiologicznych, Działu Laboratoryjnego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy spełnia rygorystyczne normy bezpieczeństwa biologicznego oraz posiada wysoki stopień hermetyczności i automatyzacji. Dysponuje infrastrukturą i wyposażeniem umożliwiającym bezpieczny transport i wykonanie kolejnych etapów badań materiału zakaźnego w kierunku SARS-CoV-2.

– Bardzo się cieszę z oficjalnego otwarcia tego zakładu. To laboratorium o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa, w którym wykryć możemy m.in. materiał genetyczny wirusa RNA. To ogromny atut w walce z koronawirusem. Możemy znacznie szybciej poznać wyniki testów na COVID-19 i dzięki temu wykonać ich więcej w ciągu doby – powiedział Wojciech Koper, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

W bydgoskim laboratorium molekularnym znajduje się w wysokiej klasy specjalistyczny sprzęt w tym automatyczna stacja pipetująca Nimbus, która umożliwia szybką izolację kwasów nukleinowych oraz składanie reakcji real time PCR znacznie skracając czas wykonania analizy. Jednorazowo aparat może przebadać aż 72 próbki. W ten sposób wyposażone laboratorium znacznie podnosi bezpieczeństwo i komfort pracy osób wykonujących badania i przyspiesza czas uzyskania wyników.

– Mamy dwa systemy wykrywania wirusa: zamknięty i otwarty. Dzięki temu pierwszemu, już po godzinie możemy uzyskać wynik na obecność koronawirusa. Jednak stosujemy go tylko w ciężkich przypadkach, bo jednorazowo może zbadać cztery próbki na godzinę. System otwarty posiada z kolei automat do izolacji RNA. Dzięki temu możemy zbadać nawet 74 próbki w ciągu 4 godzin – powiedział kierownik Oddziału Diagnostyki Medycznej WSSE w Bydgoszczy, Marcin Ziuziakowski.

Podczas uroczystego otwarcia laboratorium obecni byli m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka.

- Na początku epidemii nie robiliśmy jeszcze w województwie żadnych testów na obecność koronawirusa. W tej chwili możemy ich robić nawet 4 tys. dziennie. Bardzo mocnym zabezpieczeniem jest tutaj laboratorium inspekcji sanitarnej – podkreślał Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. - Dlatego tym bardziej cieszę się z otwarcia Laboratorium Badań Molekularnych, dzięki któremu jeszcze szybciej będziemy wykonywać testy. Bardzo dziękuję Panu Inspektorowi za doskonałą współpracę podczas pandemii koronawirusa i wsparcie przy rozwiązywaniu problemów. Na Pana ręce składam wyrazy uznania dla pracy i zaangażowania wszystkich pracowników inspekcji sanitarnej w województwie kujawsko-pomorskim – mówił.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u