Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Autor: Mazowiecki UW 2020-10-06 09:34:20

W piątek, 2 października w Pruszkowie odbyły się obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. Wydarzenie, jak co roku zgromadziło przed Pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” delegacje złożone m.in. z przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, środowisk kombatanckich. W imieniu Wojewody w uroczystości uczestniczył dr Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Obchody Patronatem Narodowym objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Tegoroczne uroczystości poprzedziło odsłonięcie na Cmentarzu Żbikowskim tablicy upamiętniającej zmarłych i zamordowanych więźniów obozu przejściowego Dulag 121, ufundowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Główne obchody odbyły się przed pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” w Pruszkowie przy ul. 3 Maja, gdzie w intencji więźniów i tych, którzy nieśli im pomoc odprawiono mszę świętą polową, koncelebrowaną przez byłego więźnia obozu Dulag 121 księdza Stanisława Kicmana oraz księdza Bogdana Przegalińskiego.

Pamięć Więźniów i Niosących Im Pomoc uczczono odśpiewaniem hymnu państwowego, Apelem Pamięci, okolicznościowymi przemówieniami oraz ceremonią złożenia wieńców. W imieniu Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła kwiaty przed pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” złożył dr Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Dulag 121 był niemieckim obozem przejściowym dla cywilnej ludności Warszawy i okolic, wypędzonej podczas Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu.

Obóz przejściowy w Pruszkowie Dulag 121 został utworzony 6 sierpnia 1944 roku na terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Funkcjonował niecałe 5 miesięcy. Przez Dulag 121 przeszło od 390 tys. do 410 tys. osób. Spośród nich dziesiątki tysięcy zostały po krótkim pobycie w obozie wywiezione na roboty przymusowe w głąb Rzeszy lub zesłane do obozów koncentracyjnych. Z powodu chorób, wyczerpania lub z rąk strażników śmierć poniosło od kilkuset do kilku tysięcy więźniów. Ponad 30 tys. więźniów udało się uratować. Uciekli z obozu dzięki pomocy zatrudnionych w nim polskich pracowników.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u