Znak męstwa, honoru i wierności dla 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej

Autor: Lubelski UW 2020-10-11 10:15:43

W Kocku, miejscu ostatniej bitwy wojny obronnej 1939 roku, z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odbyły się obchody święta 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga, połączone z nadaniem jej sztandaru. Rodzicami chrzestnymi sztandaru byli wnukowie gen. Franciszka Kleeberga Małgorzata Rohde i Piotr Kleeberg, a jego fundatorem – społeczny komitet pod przewodnictwem wojewody lubelskiego Lecha Sprawki.
 

W uroczystościach uczestniczyli m.in. I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. broni pil. Jan Śliwka, parlamentarzyści, wojewoda lubelski Lech Sprawka, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, przedstawiciele służb mundurowych i środowisk kombatanckich na czele z ppłk. Stanisławem Żygłowiczem – żołnierzem gen. Franciszka Kleeberga, bohaterem września 1939 roku.
 
Żołnierze 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej są spadkobiercami tradycji żołnierzy gen. Kleeberga. Sztandar przed chwilą poświęcony i wręczony jest najwyższym znakiem męstwa, honoru i wierności ojczyzny. Tacy są dzisiejsi żołnierze Wojska Polskiego – podkreślał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
 
Odbierając sztandar z rąk ministra obrony narodowej, dowódca 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej gen. Michał Rohde, mówił: – Mamy rotę przysięgi, w której mamy zapisane, żeby sztandaru wojskowego bronić. To jest to, co nas trzyma i jest naszą wolą walki. Bronić tego sztandaru, to jest ten najważniejszy nasz element. Pragnę zapewnić, że my żołnierze 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej pod tym sztandarem będziemy godnie i z honorem reprezentować żołnierzy i ich czyny – dodał.
 
19. Lubelska Brygada Zmechanizowana dziedziczy tradycje Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie i wchodzi w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej z siedzibą w Siedlcach. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów wzmocnienia i odbudowy potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. Osiągnięcie zdolności operacyjnej Brygady planowane jest na 2022 rok.
 
Zadaniem żołnierzy z 19. Brygady, ale także i innych jednostek 18. Dywizji jest obrona wschodniej Polski. To jest zadanie, które zostało postawione dowódcom i żołnierzom. Dziś w czasie pokoju zadaniem żołnierzy jest podnoszenie ich umiejętności, ale również współpraca z siłami sojuszniczymi. Na podstawie podpisanej 15 sierpnia umowy ze Stanami Zjednoczonymi o wzmocnionej współpracy obronnej otwierają się nowe możliwości tej współpracy. A wszystko po to, żeby odstraszać ewentualnego agresora; żeby to wszystko, co dzieje się za naszymi wschodnimi granicami nie zagrażało naszej niepodległości, naszej wolności – powiedział minister obrony narodowej zwracając uwagę na zadania współcześnie stojące przed spadkobiercami tradycji żołnierzy gen. Kleberga.
 
Życzę wam, żołnierzom 19. Brygady Zmechanizowanej, byście natchnieni tym najważniejszym waszym znakiem – sztandarem, który dziś otrzymaliście, byli zawsze wierni przesłaniu, jakie żołnierze gen. Kleeberga złożyli tu, na tej ziemi, 81 lat temu – podkreślił  minister Błaszczak dziękując żołnierzom za pielęgnowanie tradycji.

Ceremonię wręczenia sztandaru poprzedziła msza św. odprawiona w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kocku w intencji Ojczyzny i żołnierzy 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.
 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u