Szpital tymczasowy w województwie lubuskim

Autor: Lubuski UW 2020-10-21 09:44:15

Wojewoda Władysław Dajczak wraz z Marszałek Elżbietą Polak poinformowali o wyznaczeniu miejsca, w którym powstanie tzw. szpital tymczasowy.

 W województwie lubuskim rozważaliśmy 3 lokalizacje, w których mógłby powstać szpital. Odbyły się już ich wizje lokalne. Pierwsza to wolne budynki szpitala w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Walczaka. Druga to hala w Centrum Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze. Ostatnią był szpital w budowie, czyli Centrum Matki i Dziecka w Zielonej Górze. To inwestycja samorządu województwa, która jest już na etapie końcowym. Uznaliśmy wspólnie, że bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest wykorzystanie właśnie tej lokalizacji, która w ok. półtora miesiąca może być gotowa do przyjmowania pacjentów. Wstępnie szacujemy, że może być to 150 łóżek, w tym 15 łóżek respiratorowych – poinformował wojewoda Władysław Dajczak w czasie konferencji prasowej.

Premier Mateusz Morawiecki polecił wojewodom przygotowanie tymczasowych szpitali, które będą podłączone do sieci szpitali. Szpitale te będą potrzebowały tzw. szpitala patronackiego. W przypadku województwa lubuskiego szpitalem patronackim stanie się Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze.

- Wspólnie zdecydowaliśmy, że propozycja wykorzystania Centrum Matki i Dziecka jako szpitala tymczasowego jest merytorycznie najlepsza. Trzeba to zrobić szybko – powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak.Wojewoda z marszałkiem w czasie konferencji prasowej

Wojewoda i Marszałek wyznaczyli swoich pełnomocników, którzy będą odpowiedzialni za jak najszybsze oszacowanie potrzeb finansowych i niefinansowych. Następnie wojewoda zwróci się do Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem o środki potrzebne na przygotowanie łóżek i wyposażenie szpitala. Szacunkowa ocena wskazuje, że łóżka dla pacjentów powinny być gotowe pod koniec listopada br.

Wojewoda wraz z marszałkiem podkreślali, że poza przygotowaniem budynku i łóżek potrzeba również wzmożonej pracy nad zapewnieniem kadry, która będzie mogła opiekować się pacjentami. „Teraz musimy być razem i pokazać mieszkańcom, że ich zdrowie i życie jest najważniejsze” – stwierdzili zgodnie.

Na koniec wojewoda Władysław Dajczak wraz z Marszałek Elżbietą Anną Polak zaapelowali do mieszkańców o stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa: zachowanie dystansu, dezynfekowanie rąk i noszenie maseczki.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u