Ostatnie pożegnanie śp. Adama Gotnera

Autor: Pomorski UW 2020-10-22 10:08:17

Adam Gotner, bohater Grudnia'70 i Sierpnia'80, zmarł 16 października br. Miał 75 lat.  Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju aktywności publicznej i samorządowej - został uhonorowany pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Podczas uroczystości pogrzebowych w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, w imieniu Prezydenta RP odznaczenie rodzinie przekazał Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Śp. Adam Gotner  spocznie na witomińskiej nekropolii.

Adam Gotner  -  trakcie Grudnia’70 został ciężko postrzelony w klatkę piersiową. Podczas Sierpnia’80 aktywnie uczestniczył w strajku gdyńskiej stoczni. Zmarł w nocy z 15 na 16 października br.  
Był zatrudniony na stanowisku inspektora kontroli jakości w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. W trakcie Grudnia’70 został ciężko postrzelony w klatkę piersiową. Rannego odwieziono do Szpitala Miejskiego w Gdyni, w którym przebywał od 17 grudnia 1970 r.
W sierpniu 1980 r. aktywnie uczestniczył w strajku gdyńskiej stoczni, a następnie zaangażował się w tworzenie związku zawodowego NSZZ „Solidarność” wchodząc w skład Prezydium Komitetu Założycielskiego związku. Od września 1980 r. działał na rzecz przywrócenia pamięci Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni. Został członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomników Ofiar Grudnia 1970 r. w Gdyni.
Przed wprowadzeniem stanu wojennego jako aktywny działacz związkowy został umieszczony na liście osób przewidzianych do internowania. Po 13 grudnia 1981 r.  Adam Gotner kontynuował działalność w podziemnych strukturach związku. Ponadto, wraz z grupą członków działającego wówczas „nielegalnie” Komitetu Budowy Pomników Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni podjął działania na rzecz zabezpieczenia i ukrycia dowodów komunistycznej zbrodni z 1970 r. na Wybrzeżu.
Otaczał opieką rodziny zamordowanych w Gdyni i rodziny internowanych działaczy Komitetu. W latach 1983-1989 współpracował z Wiesławą Kwiatkowską w dokumentowaniu zbrodni Grudnia’70 w Gdyni. W 2014 roku postanowieniem Prezydenta RP otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności (gdansk.ipn.gov.pl).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u