Wojewoda Podlaski zainaugurował projekt "Białostocczyzna dla Niepodległej"

Autor: Podlaski UW 2020-10-28 09:11:25

Osiem filmów, dyskusje w gronie ekspertów i konkursy z nagrodami – to główne elementy projektu „Białostocczyzna dla Niepodległej”, który realizuje Wojewoda Podlaski w ramach programu Niepodległa po to, by każdy mieszkaniec regionu mógł włączyć się w tegoroczne obchody setnej rocznicy zwycięskiej wojny polsko-bolszewickiej. W piątek (23.10) odbyła się inauguracja wydarzenia i premiera pierwszego filmu – „Droga do Niepodległości”. Ze względu na epidemię - nie w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, a na profilu Facebook Urzędu.

 Dla mnie te filmy mają wymiar upowszechniania naszych dziejów w wymiarze lokalnym. Sam jako osoba zainteresowana historią stwierdziłem pewien deficyt – czasami bardziej znamy to, co działo się na arenie ogólnopolskiej – tego uczymy się w szkole, ale dobrze jest odnieść te wydarzenia do naszego regionu – mówił w piątek (23.10) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, inaugurując projekt „Białostocczyzna dla Niepodległej”.

Na profilu FB Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego internauci mogli zobaczyć pierwszy z cyklu ośmiu filmów, poświęconych wydarzeniom, które doprowadziły do przyłączenia białostocczyzny do wolnej Polski. Za ich realizację odpowiada TVP3 Białystok. Pierwszy reportaż "Droga do Niepodległości" opowiada o zajęciu Białegostoku przez wojska niemieckie w sierpniu 1915 r. Jego autorkami są Beata Kamińska i Marta Smolińska. Partnerem projektu jest Muzeum Podlaskie.

Po filmie historyk Marcin Tomkiel poprowadził dyskusję w formie wideo czatu, w której udział wzięli: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, reportażystka Beata Kamińska z TVP3 Białystok i Marek Skrypko – koordynator projektu z ramienia Muzeum Podlaskiego. Zwieńczeniem był konkurs dla internautów, dotyczący tematyki filmu.

W kolejnych odsłonach projektu „Białostocczyzna dla Niepodległej” będziemy mogli poznać szczegóły m.in. umowy kowieńskiej z 1918 roku, pierwszej rady miejskiej w Białymstoku, utworzenia województwa białostockiego czy ataku Armii Czerwonej na miasto. Wszystkie reportaże premierowo ukażą się w piątki na profilu FB PUW oraz na antenie TVP3 Białystok.

Liczba filmów – osiem - jest nieprzypadkowa, a motyw stojący za jej wyborem zostanie zdradzony widzom w ostatniej produkcji, poświęconej Bazylice św. Rocha w Białymstoku – jednemu spośród wybranych w 2018 r. „100 pomników na stulecie odzyskania niepodległości”.

Projekt jest finansowany ze środków Wieloletniego Programu Niepodległa na lata 2017-2022.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u