Fwd: Komentarz prof.KUL w sprawie orzecznictwa TK

Autor: mat prasowe KUL 2020-10-30 09:55:01

Prof. Urszula Dudziak (KUL): Polska chroni godność macierzyństwa, małżeństwa i człowieka

Prof. Urszula Dudziak z Instytutu Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej KUL odniosła się do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. W jej ocenie decyzja Trybunału była ogromnie wyczekiwana przez wielu naukowców zajmujących się tą tematyką, przez wiele rodzin katolickich.

W jej opinii to także fakt ujawnienia prawdy o człowieczeństwie z zaznaczeniem, że żyjemy w kraju, gdzie nie ma przyzwolenia na zabijanie. - Pierwszym i fundamentalnym prawem człowieka jest prawo do życia. Jeżeli nie jesteśmy w stanie wskrzesić człowieka zmarłego, to znaczy, że nie jesteśmy panami życia i śmierci. Dla dobra człowieka, w trosce o jego zdrowie, można prowadzić badania, ale w poszanowaniu godności. Jeśli była mowa o usunięciu ciąży - dziecka chorego, to przecież oczywistym jest, że chorego trzeba leczyć, a nie zabijać - podkreśliła prof. Dudziak.

Jak podkreśliła, aborcja eugeniczna była trudnym tematem, pewnego rodzaju furtką, dziś jej już nie ma. Zdaniem prof. Urszuli Dudziak zdrowe, niezaburzone niczym sumienie człowieka na aborcję nie daje przyzwolenia. Ochrona życia dziecka poczętego jest ochroną godności i człowieczeństwa ludzi dorosłych. – Nie ma co zastępować słów zabicie dziecka słowami przerywanie ciąży, zabieg czy nawet wyłyżeczkowanie i usuniecie fizjologicznego produktu w macicy. Dziecko to nie produkt uboczny fizjologicznej więzi dwojga ludzi. Dziecko w katolicyzmie jest darem Bożym dla rodziców i świata, bez względu na to czy jest chore czy zdrowe, a odpowiedzialność prokreacyjna powinna się zacząć od odpowiedzialności seksualnej, dojrzewania do miłości i wyzbycia się egoizmu – podsumowuje.

Wczoraj (22.10.2020 r.) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na przeprowadzenie aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu zaznaczono, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródło stanowią przepisy konstytucyjne, powinno być chronione przez ustawodawcę.

Dr hab. Urszula Dudziak, prof. KUL to psycholog, teolog, doradca życia rodzinnego, instruktor naturalnego planowania rodziny, profesor nadzwyczajny w Katedrze Psychopedagogiki Rodziny, członek powołanego przez Ministra Zdrowia Krajowego Zespołu Promocji Naturalnego Planowania Rodziny, ministerialny rzeczoznawca podręczników wychowania do życia w rodzinie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u