Rusza modernizacja dworca w Mogilnie

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2020-11-04 09:38:57

Pierwsze prace budowlane ruszyły już na dworcu w Mogilnie, w województwie kujawsko-pomorskim. Dzięki nim pochodzący z 1871 roku obiekt odzyska swój historyczny wygląd. Renowacji zostanie poddana elewacja budynku wraz z detalami architektonicznymi, które podkreśli nowa nocna iluminacja obiektu. Ważnym elementem inwestycji będzie odbudowa pergoli przy północnej elewacji budynku oraz renowacja wiaty peronowej. Odtworzona na wzór historycznej zostanie stolarka okienna i drzwiowa budynku. Projekt przebudowy zakłada również wykonanie izolacji przeciwwilgociowych, nowych stropów, szybu windowego, a także wymianę konstrukcji zadaszenia oraz poszycia dachowego.

W naszym województwie, w ramach rządowego programu inwestycji dworcowych, będzie przebudowanych dziewięć dworców. Jednym z nich jest 150-letni zabytkowy dworzec w Mogilnie. Wartość tego zadania to 9 milionów złotych. Bardzo się cieszę, że ta ważna dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, a szczególnie mieszkańców Mogilna, inwestycja ruszyła. Bardzo się cieszę, że w tych trudnych czasach pandemii koronawirusa realizujemy istotne dla mieszkańców inwestycje – mówi Wojewo0da Kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Na nowo zostanie zaaranżowana przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący funkcję poczekalni, ogólnodostępne toalety oraz pomieszczenie kasy biletowej. W aranżacji wnętrza poczekalni użyto nowoczesnych opraw oświetleniowych, tablic informacyjnych oraz ławek dla podróżnych, które będą dobrze komponowały się  z historycznymi płytkami i zabytkowymi drzwiami.  W celu zwiększenia komfortu podróżnych  oczekujących na przyjazd pociągu poczekalnia będzie klimatyzowana. W przestrzeni dworca pojawią się również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także nowy system informacji głosowej.

- Mogilno to kolejny na linii nr 353 dworzec kolejowy, który zostanie wkrótce zmodernizowany i kolejna mniejsza miejscowość, która zyska dostęp do nowoczesnej infrastruktury kolejowej umożliwiającej bezpieczne i komfortowe podróżowanie. To pokazuje, jak wielką wagę obecny rząd przywiązuje do kwestii likwidowania wykluczenia komunikacyjnego. Inwestycja ta jest jedną z wielu zapisanych w Programie Inwestycji Dworcowych, który zakłada modernizacje do 2023 r. prawie 200 dworców kolejowych w całym kraju za łączną kwotę prawie 2 mld zł – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Ważnym elementem inwestycji jest dostosowanie budynku dworca do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Stanie się to możliwe dzięki likwidacji barier architektonicznych, montażowi oznaczeń w alfabecie Braille`a, tablic dotykowych z planem dworca oraz ścieżek prowadzących, które ułatwiają przemieszczanie się osobom niewidomym i niedowidzącym. W wyniku przebudowy dworca poprawi się również bezpieczeństwo w budynku oraz w jego bezpośrednim otoczeniu. Zamontowane zostaną nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także systemy przeciwpożarowe.

W ramach inwestycji przewidziano zastosowanie rozwiązań proekologicznych. W budynku zostanie zamontowane nowe energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, a na dachu dworca przewidziano panele fotowoltaiczne służące do produkcji „zielonej energii”. Z innych rozwiązań warto wspomnieć o redukcji strat ciepła poprzez docieplenia dworca, a także montaż nowej stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności ciepła. Całość urządzeń i systemów zamontowanych na dworcu będzie nadzorowana przy pomocy systemu BMS (Building Management System), co przyczyni się dodatkowo do ograniczenia zużycia energii elektrycznej i wody.

Rewitalizacja obejmie bezpośrednie otoczenie dworca.  Zostanie ułożona nowa nawierzchnia  chodników, podjazdu oraz wytyczone miejsca parkingowe. Przed wejściem do dworca zlokalizowano, w projekcie, strefę postoju chwilowego (kiss&ride), miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz taksówek. Nieco bliżej ulicy znajdzie się 11 miejsc parkingowych. Na przebudowanym placu przed dworcem zaprojektowano również stojaki oraz wiatę rowerową, a także elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, oświetlenie. Uporządkowane zostaną tereny zielone.

Przebudowa dworca w Mogilnie to jedna z dziewięciu inwestycji realizowanych przez PKP SA w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie kujawsko-pomorskim. Jej koszt to prawie 9 mln zł. Jest ona współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowany termin udostępnienia podróżnym dworca po przebudowie to pierwsza połowa 2022 r.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u