Wielkopolanie dla Niepodległej

Autor: Wielkopolski UW / Maciej Parysek 2020-11-04 09:42:45

"Wielkopolanie dla Niepodległej. Oddziały wielkopolskie w walkach o wschodnią granicę Rzeczypospolitej". Wystawa plenerowa pod takim tytułem stanęła przed gmachem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Ekspozycja przygotowana przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej przedstawia dzieje tworzenia formacji wielkopolskich oraz ich udział w walkach w Małopolsce Wschodniej i na wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920.

Na planszach zaprezentowane zostały również unikatowe fotografie pochodzące ze zbiorów prywatnych oraz instytucji muzealnych i archiwalnych. Wystawa potrwa do 13 listopada 2020 roku.

Partnerami wystawy są: IPN Oddział w Białymstoku, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Urząd Miejski w Brodnicy, Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie oraz Fundacja Zakłady Kórnickie.

Niestety, ze względów sanitarno-epidemiologicznych nie odbędzie się planowana sesja popularno-naukowa połączona z promocją albumu dr. Adama Pleskaczyńskiego i dr. Michała Krzyżaniaka pt. "Oddziały wielkopolskie w walkach o wschodnią granicę Rzeczypospolitej". Książka będzie dostępna do nabycia w księgarni internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u