KONCENTRATORY TLENU WSPARCIEM DLA PACJENTÓW ZMAGAJĄCYCH SIĘ Z COVID-19

Autor: Podkarpacki UW 2020-11-05 09:55:18

300 koncentratorów tlenu wspomoże podkarpackich pacjentów zmagających się z COVID-19. O szczegółach  przedsięwzięcia poinformowała wojewoda Ewa Leniart podczas briefingu prasowego.

W spotkaniu z mediami uczestniczyli również: dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Piotr Potyrała, prezes Porozumienia Podkarpackiego  Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Mariusz Małecki oraz dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Tomasz Czop.

Koncentratory, zakupione ze środków RPO, pochodzą z zasobów wypożyczalni sprzętu Caritas Diecezji Rzeszowskiej i Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Zostaną rozdysponowane dla indywidualnych pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej, pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz pacjentów placówek opiekuńczych i leczniczych. Jak podkreślił dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Piotr Potyrała, inicjatywa będzie stanowić wsparcie w leczeniu chorych na COVID-19, w tym niepełnosprawnych, starszych, niesamodzielnych.

Jest to rozwiązanie unikatowe w naszym  regionie i mam nadzieję, że będzie dobrze przyjęte przez pacjentów oraz ułatwi lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej opiekę nad  osobami chorymi, wymagającymi wsparcia tlenowego  –  podkreśliła wojewoda Ewa Leniart.

Jak zaznaczył reprezentujący lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej Mariusz Małecki, dla części pacjentów terapia przy pomocy domowego leczenia tlenem będzie ogromnym wsparciem i pozwolili w pewnym stopniu zmniejszyć liczbę osób hospitalizowanych.

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop dodał, że WUP – w ramach RPO  – od kilku lat tworzy i wspiera wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego w województwie , 5 z nich dysponuje koncentratorami tlenu, które zostaną zagospodarowane dla mieszkańców regionu  zmagających się  z COVID-19.  Wypożyczanie koncentratorów będzie następować po otrzymaniu skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u