Narodowe Święto Niepodległości w Lublinie

Autor: Lubelski UW 2020-11-12 18:32:21

W związku z trwającą pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wynikającymi z niej obostrzeniami, w bieżącym roku w województwie lubelskim nie zostały zorganizowane oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wojewoda lubelski Lech Sprawka symbolicznie uczcił ten dzień składając wieniec przy pomniku Nieznanego Żołnierza na placu litewskim w Lublinie.

Dzień wcześniej wicewojewoda Robert Gmitruczuk wspólnie z dyrektorem biura wojewody Pawłem Paszko zapalili znicze i złożyli kwiaty na Mogile Legionistów walczących o niepodległość Polski, a także przy tablicach upamiętniających gen. Ryszarda Kuklińskiego, Władysława Cholewę (delegata rządu RP na województwo lubelskie i wojewodę lubelskiego w latach 1941-1944), Jerzego Albina de Tramecourta (wojewodę lubelskiego w latach 1937-1939) i Stanisława Moskalewskiego (wojewodę lubelskiego w latach 1919-1926).
 
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada wojewoda lubelski Lech Sprawka złożył mieszkańcom województwa lubelskiego najserdeczniejsze życzenia.
 
102 lata temu z ofiary, trudu, poświęcenia i zaangażowania naszych przodków odrodziła się Niepodległa. Wznosząc się ponad podziały polityczne i wizje przyszłej Polski, zjednoczyli się wokół jednego, nadrzędnego celu – odzyskać niepodległość, odzyskać swój kraj na mapie Europy i świata. Przez niemal 5 lat dzień po dniu, kilometr po kilometrze, odtwarzane były granice naszego kraju. Za cenę życia powstańców wielkopolskich, powstań śląskich, żołnierzy i ochotników w czasie wojny polsko-bolszewickiej budowany był fundament II Rzeczypospolitej. Choćby z tych powodów warto wspominać tamten czas i bohaterów tamtego czasu i czerpać z tego źródła wzorce dla naszych postaw i naszej aktywności. Niezależnie od osobistych sympatii warto wspomnieć i pokłonić się Ojcom Niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Wincentemu Witosowi, Wojciechowi Korfantemu, Ignacemu Daszyńskiemu - podkreślał wojewoda lubelski.
 
Jak zaznaczył Lech Sprawka, tradycyjna forma świętowania w obecnych warunkach jest niemożliwa, ale stwarza się przestrzeń i czas, do refleksyjnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości. Warto skonfrontować nasze postawy i nasze działanie z postawami, działaniem i zaangażowaniem naszych przodków. Warto zadać sobie pytania, czy po kilkudziesięciu latach nasi potomni będą podobnie wspominać nasze postawy, nasze zaangażowanie w rozwiązywaniu trudnych spraw. Tak, jak my to czynimy w stosunku do pokolenia 1918 roku. Warto zastanowić się co jeszcze można zrobić dla pokonywania trudności, ale równocześnie do budowania siły naszej wspólnoty narodowej, ale i naszej wspólnoty regionalnej – regionu lubelskiego.
 
W tym refleksyjnym tonie wojewoda lubelski Lech Sprawka życzył mieszkańcom województwa lubelskiego satysfakcji i poczucia, że to co Państwo na co dzień robicie, to, jakie postawy demonstrujecie, stwarza wam radość i szczęście ze współudziału w budowaniu tej wspólnoty oraz siły i pozycji naszego regionu. Wszystkiego najlepszego! Niech żyje Polska!

© 2018 Super-Polska.pl stat4u