Koronawirus: lekki spadek zakażeń w regionie opolskim ale walka z Covid-19 trwa nadal

Autor: Opolski UW 2020-11-22 09:24:51

Jak wskazują dane, aktualnie w województwie opolskim zmniejszył się dobowy przyrost zakażeń koronawirusem. Z ponad 850 przypadków dziennie (pik w dniach 8 i 11 listopada br.), aktualnie odnotowuje się spadek o ok.200 zakażeń. Jak jednak zauważa wojewoda opolski Adrian Czubak współpracujące z Rządem instytucje, nie zwalniają tempa w walce z pandemią. – Pragnę raz jeszcze serdecznie podziękować kadrze medycznej, wszystkim instytucjom oraz osobom, zaangażowanym w zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom, pomoc chorym i ich rodzinom – komentuje wojewoda opolski.

Pomimo wyraźnego spadku zachorowań, wojewoda podkreśla, że Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego na bieżąco monitoruje sytuacje w regionie. Codziennie również odbywają się wideokonferencje wojewodów z resortem zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji oraz m.in. Głównym Inspektorem Sanitarnym. Wojewoda stawia również na ciągły kontakt z dyrektorami opolskich szpitali oraz z samorządowcami. We wspólnej walce z epidemią, ważna jest elastyczność działań – na którą wskazuje Ministerstwo Zdrowia. – W ostatnim czasie wzrosła baza łóżek covidowych w naszym regionie. 1 listopada tych łóżek mieliśmy 816. Dziś jest ich już 1085 na wszystkich poziomach – podkreśla wojewoda. Zgodnie z danymi z wczoraj (18 listopada) spośród wszystkich łóżek covidowych w regionie, zajętych jest 638. Pod respiratorem znajduje się obecnie 39 pacjentów. Jak informuje wojewoda Adrian Czubak na Opolszczyźnie wciąż aktywnych jest 52 ogniska, z czego niemal połowa to DPS-y lub ZOL-e. – Jeśli chodzi o te placówki to zarówno minister rodziny i polityki społecznej, jak i ja, kładziemy nacisk na stały kontakt z dyrekcją tych ośrodków oraz organami je prowadzącymi. Tu warto przypomnieć pomoc Rządu na rzecz DPS-ów w czasie pandemii na kwotę 4 mln złotych – dodaje wojewoda.

Warto podkreślić również, że z magazynu wojewody opolskiego wydano już setki tysięcy maseczek, rękawic ochronnych oraz wszelkich pozostałych środków ochrony osobistej, które mają wspomóc w walce z koronawirusem w placówkach typu DPS i ZOL.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u